Ako rýchlo a účinne utíšiť plačúce bábätko? 15 rád priamo od mamičiek, ktoré by mala poznať každá jedna žena

Monizz

Uspať dieťatko vyžaduje občas nadľudské výkony a svoje o tom vie snáď každá mama. Na každý problém však existuje riešenie, i keď zrealizovať ho nie je vždy jednoduché.

pixabay.com

Naša malá nevedela poriadne spať už odkedy sme si ju priniesli z pôrodnice. S manželom sme boli hore nonstop, niekedy aj štrnásťkrát za noc. Nechápali sme, ako môže takému malému telu stačiť tak málo odpočinku, veď ostatné deti prespia toľko času!“ Andrea patrí presne k tým rodičom, ktorí sa s uspávaním detí trápia aj po dvoch rokoch. Nevedia prečo, navštívili už množstvo lekárov, podstúpili vyšetrenia, no dieťa je celkom zdravé. Výsledné konštatovanie znelo vždy rovnako: dieťa veľa spánku nepotrebuje.

Šatkovanie

Šatkovanie sa dnes teší neuveriteľnej obľube. Podľa mnohých rodičov je práve toto spôsob, ako deti pokojne zaspia a neprebudia sa najmenej niekoľko hodín. Problém však je, že nie každá šatka je pre deti vhodná. Rozlišovať treba aj vek dieťaťa. Ročné deti by už rozhodne mali zaspávať samé a nie na maminej hrudi. Úspech vidia rodičia práve v kontakte telo na telo, ktorý dieťatko upokojí a privodí želaný spánok.

Nemeňte plienky

Väčšina z opýtaných rodičov tiež potvrdila, že pred spaním dieťaťu nemenili plienku. Pri prebaľovaní sa príliš rozrušilo a prešla ho aj únava, ak vôbec nejaká bola. Súvisí to predovšetkým s faktom, že len málo detí si prebaľovanie užíva.

pixabay.com

Prehrávanie šumu

Veľkou pomocou je aj púšťanie šumu. Môže to byť zvuk vody alebo jemného dažďa, takisto tichučké zvuky podmorského sveta či hlasy delfínov. Deti ľahšie zaspia, keď počujú zvuky, ktoré mali denne v uškách ešte v maminom brušku. Okrem toho nevtieravým šumom zablokujete aj iné zvuky z ostatných miestností. Ak teda chcete sledovať televíziu, potrebujete variť alebo jednoducho ísť do hučiacej sprchy, dieťa by sa pri šumoch nemalo zobudiť.

Tma v miestnosti

Viac mamičiek sa zhodlo na tom, že dieťa zaspalo rýchlejšie, keď malo v miestnosti úplnú tmu. Zvyšku detí tma, naopak, prekážala a akonáhle im rodičia zapli tlmenú lampičku, zaspali. Niektoré deti sa tmy boja, iné ju jednoducho na kvalitný spánok potrebujú. Zväčša však platí, že čím tmavšia miestnosť, tým rýchlejšie deti zaspia.

pixabay.com

Fitlopta

Pomôckou, ktorá sa dnes nachádza už vo väčšine domácnosti, je fitlopta. Pri malom dieťati na nej však nemožno cvičiť, iba sa na nej gúľať a dieťatko tak čičíkať. Tento trik sa osvedčil takisto väčšine opýtaných rodičov, jeho jedinou nevýhodou však bolo, že fungoval len do určitého veku. Potom už takéto hojdanie dieťaťu nestačilo.

Hračka na uspávanie

Na trhu sú bábiky, ktoré sú na baterky a po pustení dieťa počuje zvuky bijúceho srdca a dychu. Nie sú lacné a o ich vhodnosti sa verejnosť stále sporí, no faktom je, že mnohým rodičom priniesli pokojné večery, dni a noci.

pixabay.com

Teplo

Umiestniť dieťa na chladný matrac nie je veľmi múdre, pretože ho to akurát tak preberie a rozruší. Vetrajte v miestnosti pred spaním, vplýva to dobre na zaspávanie. Myslite však na to, aby ste matrac a prikrývku prekryli dekou alebo niečím teplým. Aj to je spôsob, ako sa vyhnúť večernému plaču a nepokoju. Dieťa by malo chladný čerstvý vzduch hlavne dýchať.

Tlmené nočné svetlo

Určite ste už počuli o nočnom svetle. Ide o drobné lampy, ktoré miestnosť neožiaria, no dieťaťu doprajú toľko svetla, aby videlo na svet okolo seba a svojho tela. Sú v rôznych farbách, no najviac sa rodičom osvedčili tie s chladným ľadovým odtieňom. Privádza spánok rýchlejšie než teplé tóny.

Na tipy a triky s útíšením plačúceho bábätka sme sa opýtali aj žien a matiek v našom okolí. Takéto boli odpovede:

Monika: Moja dcéra bola príšerný spáč a takmer nikdy sa jej do postele nechcelo. S manželom nás boleli chrbty z toho, ako sme ju čičíkali. Niekedy nestačila ani polhodina intenzívneho čičíkania na hrudi a stále nespala. Neskôr sa to upravilo a keď bola staršia, v prípade núdze sme jej dávali cumeľ namočený v teplom mede. Našťastie na jej chrupe sa to neodrazilo, no nie je to najlepšie riešenie.

Slávka: Keď bola dcéra malá, užili sme si s ňou dosť. Najlepším prostriedkom na spanie však boli moje vlasy. Od určitého veku zaspala len vtedy, keď som pri nej ležala a ona mi krútila vlasy okolo prštekov, až kým celkom nezaspala. Niekedy to trvalo poriadne dlho, no pomohlo to vždy.

Vlasta: Nemyslím si, že na to boli nejaké triky. Skôr sú to individuálne veci, ktoré ale súvisia aj s vekom. Malé bábo potrebuje byť dobre napapané, mať suchú plienku a potom ešte funguje taká klasika ako cumeľ, resp. utíšenie na rukách. Keď je väčšie a vie už rozprávať, dá sa trošku „oblbnúť“ rozhovorom, ale v dobrom. Tak zabudne, že vôbec plakalo.

Miška: Bábätko treba určite zobrať na ruky, dojčiť do nemoty, dať ho do šatky alebo nosiča. Ak nič nepomáha, tak kontakt telo na telo. Dieťa nechať v plienke, dať si ho hruď a už len tuľkať.

Kaja: Nie je to žiadny trik, keď ale dieťatko plače, prvým krokom je kontrola plienky, pravdepodobne je tam nejaký poklad :). Takže odstránim poklad, teda vymením plienočku za čistú a suchú. Druhý krok – naplníme bruško, z deväťdesiatich percent. Pri tomto procese dieťatko zaspí. Ak plač nespôsobil žiadny z uvedených dôvodov, možno bábätko iba potrebuje pritúliť. 

Lucia: Ja ešte síce deti nemám, no mamina mi prezradila trik, ktorý dobre fungoval na mňa. Keď som plakala a nebolo to hladom, plienkou, ale len nejakou nervozitou, vždy mi hladkala čelo, na mieste medzi obočím až skoro na noštek. Utíšilo ma to a dokonca som po chvíli aj zaspala.

Janka: Keď bol synček ešte úplne malinké bábo, tak nepomohlo nič iné len hojdanie v kočiari, prípadne sme mu cumlík namáčali do medu. Niekedy stačilo len tesne si ho pritisnúť k telu a pohojdávať. Po chvíli zaspinkal a prestal plakať.

Pozri aj: O tomto by mali okamžite vedieť všetky ženy! Tieto 4 veci sú pre vašu vagínu veľmi škodlivé

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články