Nová štúdia skúmala, čo je jedinečné na ľuďoch, ktorí sa dožili 100 a viac rokov. Snažili sa objaviť spoločné črty, ktoré by vysvetľovali ich dlhovekosť.
Ako píše portál Medical News Today, výskum starnutia a dlhovekosti nie je žiadnou novinkou. Touto témou sa vedci zaoberajú už roky. Najnovšia štúdia sa zamerala na ľudí, ktorí sa dožili 100 a viac rokov. Autori štúdie hľadali rozdiely vo funkciách tela pred týmto extrémnym vekom, ktoré by mohli rozšíriť naše chápanie starnutia a dlhovekosti. Vzorky im teda odobrali ešte predtým, než sa dožili veku 100 rokov.
Výskum získal prvenstvo
Výskumníci zistili, že metabolické profily storočných ľudí boli stanovené už desaťročia predtým, než sa dožili 100 rokov. Vďaka tomu je tento výskum prvým, ktorý porovnáva krvné biomarkery namerané v skorších štádiách života u ľudí, ktorí sa nakoniec dožili storočnice. Ich zistenia naznačujú, že storoční ľudia vo všeobecnosti mali pravdepodobne nižšie hladiny glukózy, kreatinínu a kyseliny močovej ako ostatní ľudia.
Výskumníci tiež zistili, že prípadní storoční ľudia sa ustálili v metabolickom profile vo veku 65 rokov, 35 rokov pred dosiahnutím značky storočia.
Dožiť sa 100 rokov pritom nie je také vzácne, akoby ste si možno mysleli. V roku 2015 žilo takmer pol milióna storočných ľudí a predpokladá sa, že do roku 2050 bude na celom svete 3,7 milióna ľudí starších ako 100 rokov.
Nahlásiť chybu v článku