Bežné suroviny z vašej domácnosti môžu byť použité aj na výrobu čistiacich prostriedkov, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Pri výrobe tohoto čističa získate rovno dve výhody. Prvou výhodou je, že ušetríte množstvo peňazí a tou druhou, že viete kontrolovať, aké zložky sa budú v čističi nachádzať tak, aby boli čo najviac „eko friendly“. Po odskúšaní tohto jednoduchého návodu na domáci čistič už nebudete zbytočne hľadať v obchodoch čistič na kúpeľňu, kuchyňu, nábytok a podobne. Tento náš je univerzálny a určite odporúčame vyskúšať, pretože za to nič nedáte.
Citrusovo-octový domáci čistič. Vonia po citrusoch, je ľahké ho pripraviť, investícia je minimálna a presne viete, aké látky boli na čistenie použité. Je to skvelý spôsob, ako opätovne využívať odpad z citrusového ovocia, čiže šupky. Tie by v opačnom prípade skončili v odpadkovom koši a v tých lepších prípadoch na komposte alebo v bioodpade.
Na výrobu môžete použiť šupky z pomarančov, citrónov, grepov alebo limetiek. Po zriedení vodou je tento čistiť skvelý na čistenie zrkadiel, skla, pracovných stolíkov, podláh, ale taktiež je to skvelý pomocník do kuchyne a kúpeľne. Ak ste už verní domácim maskám na vlasy a tvár z vajíčok a oleja, je už len krôčik k tomu, aby ste ostali verní aj tomuto čističu. Navyše, vaša domácnosť bude voňať po citrusoch a ocot je dezinfekčný, skvele odmastňuje a neobsahuje žiadne toxické látky
Čo budete na výrobu čističu potrebovať:
šupky z citrusov
ocot
priesvitnú, uzatvárateľnú nádobu
nádobu s rozprašovačom
Postup:
Teraz je už len potrebné šupky z citrusov nakrájať na menšie kúsky a naplniť priesvitnú uzatvárateľnú nádobu. Nádobu naplňte octom až po okraj a dobre uzavrite. Nechajte zmes odstáť približne dva týždne. Následne na to vyberte z nádoby šupky a do nádoby so sprejom si vždy narieďte pomer 1:1 s čistou vodou. To znamená, že ak máme napríklad litrovú nádobu, tak pridáme 0,5 litra vody a 0,5 litra čističu.
K tomuto návodu by som ešte pripojila jednu radu. Tento čistič funguje takisto na odstránenie vodného kameňa z batérií v kúpeľni a kuchyni a taktiež na vaňu, umývadlo, wc a mikrovlnnú rúru. Nastriekajte čistič na batérie pokryté vodným kameňom, rozotrite, nechajte asi hodinu pôsobiť a opláchnite vodou. Skúšala som to aj na vyčistenie skla na rúre. Tu je ale potrebné, aby bola doba pôsobenia o niečo dlhšia. Môžete čistič nastriekať napríklad večer a ráno pri upratovaní rúru umyť.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), thekitchn.com
Nahlásiť chybu v článku