Či už sa chystáte si doma spraviť chutný a zdravý šalát, potrebujete dochutiť mäso, špagety alebo obľúbenú paradajkovú polievku, je fajn mať poruke čerstvé domáce bylinky. V tomto prípade je reč o bazalke, ktorej podmanivá vôňa a chuť si získa snáď každého. Poteší nielen chuťové poháriky, ale aj oči. A to počas celého roka!
Ako si doma vypestovať bazalku
Bazalka má rada teplo a slnko, takže ak by ste ju začali pestovať na okne smerujúcom na sever, bol by to márny boj. Čo sa týka iných vecí, je rastlinka vskutku nenáročná. Bude jej stačiť slnečný parapet.
Čo budete potrebovať:
semiačka bazalky
zeminu
drenážnu vrstvu z expandovanej hliny
dostatočne veľkú nádobu, resp. kvetináč s drenážnymi otvormi
potravinovú fóliu
manganistan draselný
Postup
Semiačka, ktoré ste sa rozhodli zasadiť, zalejte teplou vodou a nechajte ich vo vode 2 dni. Vodu, v ktorej budú, však každých 12 hodín vymeňte za čerstvú. Akonáhle budú semiačka dostatočne „vylúhované“ po dvoch dňoch, namočte ich do slabého roztoku manganistanu draselného, avšak len na pár hodín. Akonáhle budete mať toto všetko za sebou, nechajte semiačka vysušiť na obrúsku.
Čo sa týka pôdy, je fajn, ak máte k dispozícii trocha biohumusu a bežnú zeminu pre rastliny pestované vovnútri, ktorú zmiešate v pomere 4:1. Spodnú časť naplníme drenážnou vrstvou, pri ktorej však spomínanú hlinu môžeme nahradiť kamienkami. Následne prisypeme zeminu, avšak tak, aby nám od horného okraja ostali približne 3-4cm a zarovnáme.
Semiačka sadíme vo vzdialenosti od seba približne 2cm a nakoniec ich posypeme tenkou vrstvou zeminy. Kvetináč prikryjeme potravinovou fóliou a pomocou ihly či špáradla urobíme niekoľko dierok. Potom už nájdeme len ideálne miesto pre kvetináč a môžeme čakať.
Na výhonky sa môžeme tešiť už po 7-12 dňoch a akonáhle sa vyderú na svetlo, odstránime potravinovú fóliu a kvetináč položíme na slnečné miesto, kde si bazalka užije slnka do sýtosti. Keď výhonky dosiahnu 5 cm, opäť pridáme tenkú vrstvu zeminy.
Starostlivosť o bazalku
Ako sme už spomínali – bazalka potrebuje teplé slnečné miesto. Od marca po august-september je slnečného svetla dostatok, v zime však potrebuje trocha pomoci. Aby ste dosiahli čo najlepší efekt, bazalku v týchto chladných mesiacoch potešíte fyto alebo LED svietidlami s bielym svetlom 2700 K, ktoré ku nej dajte vo vzdialenosti asi 15-15cm. „Zohrievať“ ich takto by ste mali 6-12 hodín denne.
Približne po jeden a pol mesiaci sa môžete potešiť prvou úrodou. Zrezávajte však najmä horné lístky, avšak aj ostatné, aby ostali listy šťavnaté a nezoschli.
Kto by nemal rád vlastnoručne dopestované bylinky? Je to radosť sledovať ich, ako rastú a bujnejú. Podeľte sa o tieto rady aj s priateľmi! Pestujete si aj vy doma bazalku, prípadne iné bylinky?
zdroj: babskeveci.sk (Michaela)
Nahlásiť chybu v článku