Vždy som túžila pestovať tulipány doma v črepníku, no nikdy nevydržali. Potom som objavila tento skvelý nápad a dnes mám svoju vlastnú záhradku na parapete

Lucia Mužlová

Len si to predstavte. Vonku je hmla, dážď so snehom a dokonca mráz, no na parapete sú krásne rozkvitnuté tulipány, ktoré žiaria všetkými farbami. Napriek tomu, že je vonku ešte zima, môžete si vyskúšať vypestovať tulipány doma a vlastnými rukami.

Článok pokračuje pod videom ↓
tulipany2
takprosto.cc

Len veľmi nerada sa pozerám na svoje kvetinky, keď vidím, že im niečo chýba a pomaly umierajú. Kvetinky oschnú odpadnú a ja čakám, kedy znovu vykvitnú. To je napríklad prípad mojich orchideí. V dnešnom článku si povieme niečo o tom, ako doma vypestovať nádherné tulipány. Potrebovať budete len peknú priehľadnú vázu a vodu.

Ako pestovať tulipány aj na parapete?

Budeme potrebovať:

Väčšie cibuľky tulipánov rôznych farieb

peknú priehľadnú vázu určenú na pestovanie

korálky rôznych farieb a materiálov

vodu

Ako na pestovanie vo vode:

Na začiatku je vhodné poradiť sa s odborníkom, resp. predajcom cibuliek, kvetín a kerov. Na túto metódu sú najvhodnejšie cibuľky tulipánov, ktoré sú vhodné pre pestovanie vo vode a v byte. Dnes už nájdeme mnoho odrôd, a teda si môžete vybrať farbu, ktorá sa vám najviac páči.

tulipany1
takprosto.cc

Prvým krokom je umiestniť cibuľky do chladničky alebo do tmavej chladnej miestnosti o dobu 13-17 týždňov. Tento krok je veľmi dôležitý. Nezabúdajte, že v blízkosti cibuliek by ste nemali skladovať jablká, pretože by rastlinka mohla dokonca začať kvitnúť.

Keď prejde potrebný čas, kým cibuľka v chlade oddychuje, pripravíme si ozdobné kamienky, vázu a vodu. Kamienky dáme na spodok, zalejeme ich vodou a na vrch položíme cibuľku smerom výhonkami nahor. Cibuľka by nemala byť ponorená, sama sa k vode dostane. V opačnom prípade by sa mohlo veľmi ľahko stať, že začne hniť.

tulipany3
takprosto.cc

Vázu následne umiestnime na tmavé, chladné miesto a necháme ju tam približne 6 týždňov.

Následne prenesieme vázu na slnečný parapet. Do troch týždňov máte tulipány krásne rozkvitnuté! Síce na to čakáme pomerne dlhý čas, no stojí to za to. Celé tri týždne môžete pozorovať, ako tulipány krásne kvitnú.

tulipany4
takprosto.cc

Samozrejme, že tulipány kvitnú a vydržia len niekoľko týždňov. Pokiaľ si však urobíte zásobu cibuliek na celý rok, máte doma večné kvety.

tulipany5
takprosto.cc

Skvelé rady na nezaplatenie! Ak chcete, pozrite si aj nasledujúce video, ktoré vám možno lepšie predstaví, ako pestovať tulipány vo vode. Prajeme vám peknú jarnú náladu na duši, nech je už počasie za oknom akékoľvek.

https://www.youtube.com/watch?v=X9ocNMzlzCI

Pozri tiež: Tieto rady sú skutočným darom z nebies pre všetkých milovníkov orchideí. Keď som ich odskúšala, všetky moje kvietky rozkvitli

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články