Ako pripraviť cestoviny bez toho, aby sa lepili? Ako variť vajcia tak, aby nepopraskali? Ako vysmažiť filé bez toho, aby sa neroztrhlo? Ako, ako, ako? Toto a ešte viac budete vedieť, ak si osvojíte tieto jednoduché kulinárske tajomstvá šéfkuchárov.
Ako správne uvariť zemiaky?
Nikdy hrniec s variacimi sa zemiakmi neprikrývajte. Ak nechcete, aby vám z produktu uniklo všetky živiny a potrebné látky, nehovoriac o vôni a chuti, neduste zemiaky ani žiadnu zeleninu v pare. Je pravda, že zemiaky sa urobia možno o niečo neskôr, ale kvalitatívne budú lepšie, chutnejšie, výraznejšie, a aj zdravšie.
Ako správne variť cestoviny?
Aj vy máte pocit, že nech sú cestoviny akokoľvek drahé či lacné, všetky sa po uvarení alebo ešte aj počas neho zlepia rovnako? Problém je v tom, že kedysi sa cestoviny vyrábali z tzv. mäkkej pšenice. Takéto cestoviny sa takmer vôbec nelepili a nebolo ich treba dokonca ani oplachovať. Dnes sa na výrobu cestovín používa tvrdá pšenica, ktorá je príčinou všetkých našich cestovinových nezdarov. Aby ste mali cestoviny nezlepené, pridajte do hrnca kocku masla.
Ako správne usmažiť ryby?
Málokto vie, že krabie tyčinky sa pri tepelnej úprave nerozpadávajú, pretože nie sú osolené. Akonáhle rybie mäso pred tepelnou úpravou osolíte, rozpadne sa. Tak je to pri vyprážaní obyčajného filé, ale aj kapra. Rovnako pri pečení pstruha či lososa. Pri vyprážaní pridávajte soľ do cesta, resp. do strúhanky, v ktorej rybu obaľujete. Ak rybu pečiete v rúre, osoľte ju až tesne pred koncom procesu.
Ako správne uvariť vajcia?
Ak nechcete, aby sa vám vajíčka pri varení praskali, existuje na to jednoduchý trik. Vodu pred zovretím dobre posoľte. Vaječná škrupina totiž praskne iba vtedy, ak je vhodená do príliš horúcej vody a nemá dostatok soli.
Ako správne pripraviť kysnuté cesto?
Ak sa vám často stáva, že vám cesto nenakysne alebo nakysne slabo, dôvodom môže byť napríklad to, že ste mu pridali vodu priamo z vodovodného kohútika. Tá totiž obsahuje veľa chlóru, a to aj v prípade, že používate filtračnú kanvicu. Ak do cesta pridáte stolovú vodu, neperlivú alebo jemne perlivú minerálku, cesto bude ako obláčik. Takisto dbajte na čerstvosť droždia. Sušené droždie nezaručuje kvalitné cesto. Kupujte preto radšej čerstvé a dávajte pozor na dátum spotreby.
Ako správne vyprážať syr?
Ak nechcete kupovať poloumelé syry určené na vysmážanie, po ktorých máte pocit, že namiesto syra žujete žuvačku, dbajte na to, aby ste kúpili syr čo najtučnejší. Okrem toho vyskúšajte trik s mrazničkou. Syr si naporcujte a odložte na niekoľko minút do mrazničky. Stuhnutý syr obaľte v dvoj, prípadne trojobale a môžete vyprážať. Syr vám nevytečie, pretože sa vplyvom mierneho zachladenia až zamrazenia nezačne roztápať už po niekoľkých sekundách. Kým sa k tejto fáze dostane, kôrka bude krásne zlatistá a syr zvnútra akurátne prehriaty.
Ako udržať chlieb dlhšie čerstvý?
Jednoducho. Namiesto do chlebníka vkladajte chlieb do chladničky alebo do studenej komory. Chlad zachováva všetky prospešné vlastnosti chleba lepšie a udržuje ho čerstvejší až o 1-2 dni dlhšie! Na rozdiel od paradajok či banánov, tie uchovávanie v chladničke oberá o chuť aj o vzhľad.
Ako správne uvariť ryžu?
Aj vy máte večný problém s uvarením ryže? Raz je tvrdá, inokedy sa rozvarí. Pripraviť ryžu je niekedy hotové umenie, dá sa to však s pomocou týchto dvoch drobností. Do horúcej vody pridajte k ryži trochu citrónovej šťavy, kyseliny alebo studeného mlieka. Ryžu sa vám za pomoci reakcie niektorej z týchto látok podarí lepšie odsledovať a aj odstaviť v správnu chvíľu.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku