Poznáte vo svojom okolí nejakého psychológa? Mnohí z nás sa nimi možno v mladosti aj chceli stať, častokrát najmä kvôli vlastným problémom. Je tak? Známy ruský psychológ Mikhail Labkovskij neskrýva, že sa stal psychológom takisto kvôli svojim problémom. Uspel hlavne vďaka tomu, že počas svojej viac ako 30-ročnej praxe dal dokopy 6 psychologických pravidiel. Sú to úplne jednoduché pravidlá, ktoré vám dopomôžu k oveľa lepšiemu, šťastnejšiemu a napokon aj zdravšiemu životu aj vzťahom.
I. Robte len to, čo chcete
Prvé pravidlo je zároveň aj najhlavnejším. Naozaj robte len to, čo chcete. Riadiť by ste sa tým mali skutočne vo všetkom. Ak sa chcete zdokonaliť v nejakom jazyku, prípadne sa naučiť nový, prihláste sa na kurz a viac neváhajte. To isté platí aj o kurze jógy, hry na nejaký nástroj či škole tanca. Dali by ste si na večeru pizzu? Nuž dajte si. Čo sa týka obliekania, ak máte nejaké kúsky, ktoré by ste si už veľmi dlho chceli kúpiť či obliecť, nemali by ste s tým ďalej čakať. Samozrejme, pokiaľ nejde o nejaké maximálne extravagantné a šokujúce kúsky. Pýtajte sa samých seba „Čo by som chcela?“. Tomuto pravidlu by ste mali priučiť aj vašich blízkych.
II. Nerobte to, čo nechcete robiť
„Nechcem to, ale musím/je to potrebné/očakáva sa to odo mňa.“ Určite ste aj vy vo svojom živote robili niekoľko ústupkov, kompromisov, ktoré vám síce neboli po vôli, ale nejako ste sa s nimi už časom stotožnili. Ak vás už nebaví chystať desiaty vášmu školákovi a dokáže to sám, nerobte to. Nie ste slúžka. Ak sa naozaj nechcete sťahovať, nerobte to. Či sa jedná o prácu, tolerovanie niekoho nepríjemného správania, … Skúste si to znova premyslieť. Verte či nie, môžete tak predísť dokonca zhoršenému zdravotnému stavu z neustáleho negatívneho zmýšľania. Budete sa cítiť omnoho slobodnejší.
III. Nebojte sa hovoriť o tom, čo sa vám nepáči
Tiež zažívate niekedy chvíle, kedy by ste do sveta najradšej vykričali všetky svoje smútky, starosti, hnev? Nenechajte týmto emóciám, aby sa vo vás hromadili. Skôr či neskôr by sa vyplavili na povrch, akokoľvek by ste sa ich v sebe snažili dusiť. A nebolo by to príjemné ani pre vás, ani pre vaše okolie… Ak vás čosi ťaží, nepáči sa vám niečo, je vám to proti srsti – hovorte o tom.
IV. Nie ste povinní reagovať na všetko
Pokiaľ je vo vašej prítomnosti niekto, kto okolo seba len šteká a vyvoláva všeobecnú nervozitu, nevšímajte si ho. Ak sa na vás osopí a dožaduje sa pozornosti, nie ste vôbec povinní naň reagovať. Radšej miestnosť opustite alebo môžete len pokojne skonštatovať, že sa s dotyčnou osobou pozhovárate len keď sa upokojí, prípadne postupujte podľa predchádzajúceho pravidla a nebojte sa povedať, že sa vám tón rozhovoru nepáči.
V. Odpovedajte len na otázku
Ak sa vás niekto na niečo pýta, odpovedajte len na položenú otázku. Ak ku odpovedi pridáte kvetnaté nepodstatné veci, môže to vyznieť ako klamstvo, vyhováranie sa. Preto je lepšie odpovedať priamo. Pokiaľ chce dotyčný vedieť viac, opýta sa vás na to.
VI. Nebojte sa hovoriť o sebe, o svojich pocitoch
Podstatou tohto pravidla je hovoriť jednoducho o sebe. Nemusíte samozrejme každému vešať na nos čokoľvek, napríklad že ste si kúpili nové sako. Ide o emócie, o to, čo prežívate. Takisto, ako by ste sa podľa tretieho pravidla nemali báť hovoriť o tom, čo sa vám nepáči, nebojte sa hovoriť ani o svojich vášňach a pocitoch. To, že už vašou obľúbenou farbou nie je červená, sa váš partner nemá ako dozvedieť, pokiaľ mu to nepoviete.
Aby ste pocítili zmenu, je potrebné sa pravidlami riadiť aspoň nejaký čas – niekoľko mesiacov, kedy si na ne už úplne navyknete. Zmena nepríde zo dňa na deň. Verte však, že keď príde, bude to zmena pozitívna.
Napadá vás niekto, komu by sa tieto pravidlá do života mohli hodiť? Podeľte sa o ne s nimi! Ak máte nejaké svoje pravidlá, ktorými sa riadite, sem s nimi.
zdroj: babskeveci.sk, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku