Už niekoľko dní po sebe si užívame teplé a slnečné počasie. Vysoké teploty síce naše územie nezasiahli v takom rozsahu, ako ostatné krajiny v Európe. Ako však informuje imeteo, treba sa pripraviť na búrky.
Na Slovensku sa vyskytnú búrky
Do našej oblasti sa aj naďalej dostáva teplý vzduch, no súčasne začína počasie ovplyvňovať brázda nižšieho tlaku. Tá prinesie do teplého vzduchu potrebnú vlhkosť a teplý a vlhký vzduch sa tak začne vynikajúco labilizovať. V labilnom vzduchu sa budú vytvárať búrky, ktoré môžu spôsobiť na našom území niekoľko problémov. S výskytom búrok očakávajte už počas dnešného dňa a to najmä na juhu a východe krajiny.
Búrky budú prinášať na naše územie prívalové zrážky a v jadrách búrok sa môže objaviť aj krupobitie. Výraznejšie búrky dorazia nad naše územie v priebehu zajtrajšieho dňa. Vyskytnúť sa môžu už v noci.
Teplotné rekordy v Európe
Teplotné rekordy zaznamenali vo štvrtok viaceré západoeurópske krajiny. V Belgicku namerali najvyššiu teplotu vzduchu v dejinách krajiny, a to 40,6 stupňa Celzia. Rekord padol v obci Kleine Brogel. Teplotný rekord zaznamenalo aj susedné Holandsko. V tamojšom meste Deelen namerali meteorológovia 41,7 stupňa Celzia. Len deň predtým holandské úrady informovali, že bol prekonaný teplotný rekord z roku 1944 s hodnotou 38,6 stupňa Celzia.
Novému teplotnému rekordu sa nevyhlo ani Nemecko; ortuť teplomera sa tu vo štvrtok vyšplhala na 41,5 stupňa Celzia. Rekord padol v meste Lingen. Štvrtou krajinou v tomto zozname je Británia, ktorá má nové teplotné maximum pre mesiac júl, a to 36,9 stupňa Celzia, oznámili tamojší meteorológovia. Rekord zaznamenali na londýnskom letisku Heathrow. Celkový rekord krajiny je 38,5 stupňa Celzia a podľa úradov môže byť už čoskoro prekonaný.
Vo francúzskej metropole Paríž zaznamenali vo štvrtok nový teplotný rekord 41 stupňov Celzia. Teplotu zaznamenali v parížskej mestskej časti Montsouris. Doterajší rekord z júla 1947 mal hodnotu 40,4 stupňa Celzia. Správy o počasí priniesli tlačové agentúry AP, DPA a AFP.
Nahlásiť chybu v článku