Naše telo nám dokáže dať mnoho signálov k tomu, že sa niečo deje. A to aj v prípade, že ide o vážnu chorobu alebo len bežné nachladnutie. Veľmi častými signálmi, že sa niečo deje je napríklad strata vlasov či zlé nechty. V tej chvíli by ste mali okamžite vyhľadať lekára, aj keď si myslíte, že o nič vážne nejde. Máme pre vás 10 znakov tela, ktoré hovoria, že niečo nie je v poriadku.
#1 Suché alebo popraskané pery
Suché pery alebo celkovo suchá pokožka môže byť jasným znakom alergie. V tomto prípade si dávajte veľký pozor nato, akú kozmetiku používate. Samozrejme veľmi záleží na tom, čo jete alebo dokonca, aj aké lieky beriete. Popraskané pery sú dôsledkom toho, že vám chýba vitamín B, A a E. Ak sa vaše problémy rozšírili o suché oči, sucho v ústach a problémy s tráviacim traktom, navštívte lekára. Môžete totiž mať chorobu, ktorá sa nazýva Sjögrenov syndróm.
#2 Strata obočia
Krásne husté obočie je momentálnym svetovým trendom, avšak obočie je aj ukazovateľom vášho zdravia. Pravidelná strata vlasov či obočia je celkom bežná. Ak spozorujete však nadmerné vypadávanie vlasov alebo chĺpkov, okamžite kontaktujte lekára. Tieto znaky môžu byť spojené s problémami štítnej žľazy.
#3 Dystrofia nechtov
Všetci dobre vieme, ako majú vyzerať zdravé nechty. Akákoľvek zmena farby, tvaru či štruktúry je veľký znakom, že sa niečo deje. Tenké a svetlé nechty môžu byť znakom anémie či nedostatku železa. Žltnutie môže byť znakom problému s pečeňou či plesne. Biele škvrny naznačujú nedostatok zinku, medi či jódu.
#4 Bledé pery s obrysom
Existuje veľa ochorení, ktoré sa prejavujú na perách. Ak máte na spodnej pere červený okraj s malými bublinkami znamená to, že ste veľmi citlivý na ultrafialové žiarenie. Ako tomu predísť? Viac sa vyhýbajte slnku a to najmä v prípade, ak nie ste chránený opaľovacími krémami. Ak má stredná časť pier rovnaký problém znamená to, že máte vegetatívnu neurózu. V tom prípade sú dôležité lieky spolu s protizápalovými masťami. Opuchy pier začervenanie celých pier naznačujú alergickú reakciu.
#5 Červená tvár
Samozrejme červená tvár môže byť znakom konzumácie alkoholu, zmeny teploty či masáže. Existujú však príznaky, ktoré sú omnoho vážnejšie. Pri ženách po 40-tke je červená pleť príznakom zníženia hladiny hormónov, čo poukazuje na začiatok menopauzy. Červená pleť však môže poukazovať aj na prítomnosť infekcií ktoré spôsobujú demodikózu. Čiastočné začervenanie môže znamenať kolísanie tlaku, ktoré sa dá normalizovať liekmi.
#6 Suché päty
Koža na chodidlách je suchá hlavne kvôli nedostatku vitamínov A a E. Tiež to môže byť spojené s prítomnosťou plesní, ktoré ovplyvňujú celkový stav pokožky. Ďalšie príznaky sú žlté nechty a praskliny. Ak suchosť a drsnosť nezmiznú ani po náležitej starostlivosti, vyhľadajte lekára pretože môže ísť o narušenie endokrinného systému.
#7 Suché ruky a pokožka
Suchá pokožka je veľkým strašiakom hlavne v chladnom počasí. Vtedy je to však normálne a neznačí to veľký zdravotný problém. Používaním krému zmiernite suchú pokožku a predídete nepríjemnému pocitu. Ak vám však vyššie uvedené rady nepomáhajú, v tom prípade je dobré navštíviť dermatológa, pretože suchá pokožka môže byť aj znakom cukrovky či hypotyreózy. Ak je vaša pokožka nie len hrubá, ale aj sa odlupuje, môže to značiť hepatitídu.
#8 Deformita nohy
Posun ohybu nohy smerom dovnútra a zmena tvaru nohy, ktorá je charakteristická vynechaním pozdĺžnych alebo priečnych oblúkov zvyčajne poukazuje na ploché nohy. Je dokázané, že toto postihnutie viac postihuje samotné ženy ako mužov. Dôvodom je hlavne to, že nosia opätky, čo spôsobuje nerovnomerné rozloženie zaťaženia, čím sa dosiahne väčšie zaťaženie v oblasti priečneho oblúka. Keď priečny oblúk dostane zaťaženie, ktoré nezvláda začne vyvolávať bolesť a tá je začiatkom deformácie.
#9 Biele škvrny na zuboch
Dentálna fluoróza je chronické ochorenie, ktoré vzniká buď pred prehĺtaním alebo po prehĺtaní veľkého množstva vody s vysokým obsahom zlúčením fluóru. Fluoróza sa delí na: diskutabilnú, veľmi miernu, miernu, strednú a ťažkú. Prvé 3 varianty sa prejavujú vizuálne pomocou výskytu škvŕn. Posledné 2 vedú k vypadávaniu zubov.
#10 Strata vlasov
V priemere človek stratí približne 100 vlasov denne. Je to spôsobené hlavne tým, že vlasy prechádzajú určitými rastovými štádiami, ktoré trvajú od 2 do 8 rokov. Jeden vlas vypadne, a po 2-mesačnom odpočinku narastie nový. To znamená, že v jednom okamihu rastie 80-90% vlasov, zatiaľ čo zvyšok sa rozpadá alebo je v kľudovej fáze. Ak ste si však všimli nadmerné vypadávanie vlasov, môže to značiť veľké zdravotné problémy a mali by ste navštíviť lekára.
Ak ste si všimli nejaký z týchto príznakov nemusíte hneď panikáriť alebo hneď myslieť na najhoršie. Je však veľmi dôležité si všímať seba a zmeny, ktoré sa s vaším telom dejú. Netreba však so všetkým hneď chodiť za lekárom. Dostatočne si prečítajte príznaky rôznych chorôb, jedzte či najviac ovocia a zeleniny a tak môžete predísť mnohým ľahkým ochoreniam.
Gabriela, brightside.me
Nahlásiť chybu v článku