Minulý týždeň, keď som ako obvykle prala prádlo, zacítila som zvláštny zápach, ktorý vychádzal z bubna práčky. Hneď mi bolo jasné, že niečo nie je v poriadku, a že sa zrejme opäť potýkam s plesňami a nečistotami. V ten istý deň u mňa na káve sedela susedka, ktorá mi dala radu na nezaplatenie. Verím, že pomôže aj vám.
Aby bola vaša bielizeň po vypraní vždy dokonale čistá a voňavá, musíte zabezpečiť pravidelné čistenie samotnej práčky, jej bubna a gumového tesnenia, ktoré lemuje dvierka. Čistiť treba aj zásuvky určené na dávkovanie prášku. To ale všetky šikovné gazdinky dobre vedia, však?
Nasledujúce rady by vám mohli výrazne uľahčiť robotu a navyše, zbavíte sa nepríjemného zápachu, ktorý sa častokrát prenáša aj na oblečenie. Extra pozornosť je potrebné venovať aj plesniam, ktoré sú úplne najhoršie. Mnohokrát ich nevidíme, no vieme, že tam niekde sú. Aby ste sa ich zbavili, budete potrebovať trochu bielidla a kyseliny citrónovej. Skôr, ako začnete pracovať, uistite sa, že máte gumené rukavice a nechajte otvorené dvere a okná.
Ako na to?
Začnite tým, že dôkladne vyčistíte celé gumové tesnenie bielou handričkou namočenou v zmesi bielidla, kyseliny citrónovej a teplej vody. Všetky tri látky pridajte v rovnakom množstve. Ak pleseň stále odoláva, namočte handru do zmesi a založte ju do tesnenia, kde ju nechajte pôsobiť 30 minút. Po tejto procedúre vyčistite tesnenie starou zubnou kefkou. Rozdiel uvidíte hneď!
Po samotnom čistení vložte handričku do práčky a spustite kompletný cyklus prania a plákania na najvyššej možnej teplote. Potom opäť spustite kompletný cyklus prania (opäť na najvyššej teplote), avšak pridajte do prania aj 2 šálky octu (rozhodne ale nemiešajte spolu ocot a bielidlo!). Do práčky môžete dať napríklad niekoľko osušiek, aby neprala naprázdno.
Keď sa proces skončí, vytiahnite dávkovač pracieho prostriedku a dôkladne ho vyčistite zmesou octu a vody (pomer 50:50). Rovnako vyčistite aj priestor, kam sa zakladá dávkovač. Na záver vyčistite vnútro dverí práčky handrou a zmesou vody a octu (50:50). Venujte zvýšenú pozornosť tej časti dverí, kde sa zdržiava voda a spolu s ňou baktérie a plesne.
Ako sa starať o práčku?
Pravidelne by ste mali čistiť gumené tesnenie. Po ukončení každého prania ho vysušte a dôkladne vytrite suchou handrou, aby v ňom nezostala žiadna voda.
Nechávajte otvorené dvierka, resp. otvorenú práčku. Zatvorená práčka, v ktorej necirkuluje vzduch, je ideálnym miestom pre rast plesní. Práčka, ktorá neperie, by preto mala byť pootvorená.
Vypraté a mokré odevy vyberte ihneď po skončení prania. Opäť tu totiž ide o to, aby v práčke nebolo vlhké prostredie. Pokiaľ z nejakého dôvodu nemôžete bielizeň vybrať okamžite, aspoň ju otvorte.
Čistite práčku aspoň raz mesačne. Tak, ako by ste nejedli z neumytého riadu, nemali by ste ani prať v špinavej práčke. Pamätajte si, že baktérie a plesne sa v nej tvoria stále, a aj keď budete dodržiavať tieto tipy, ich rast iba spomalíte, ale nezabránite mu. Preto treba práčku z času na čas vyčistiť.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku