Vo veku 20 až 55 rokov väčšina dospelých priberie medzi 0,5 až jedným kilogramom za rok, čo môže viesť k tomu, že niektorí ľudia začnú mať nadváhu alebo obezitu.
Tento prírastok na hmotnosti zväčša vôbec nesúvisí s prejedaním. Často to súvisí iba s tým, že zjete o niečo navyše, ako je potrebné. Ako uvádza portál IFLScience, dobrou správou je, že stačí len malá zmena v jedálničku alebo v fyzickej aktivite a môžete zamedziť tomu, aby ste začali priberať.
Účinný systém
Tento systém malých zmien navrhol už v roku 2004 James Hill, americký expert na obezitu, aby ľuďom pomohol zvládnuť svoju váhu. Výsledky štúdii hovoria, že práve tieto malé zmeny dokážu urobiť z dlhodobého hľadiska s vaším telom zázraky. Analyzovali údaje takmer 2 000 ľudí a výsledky boli úžasné. Napriek tomu, že sa tento systém nepreukázal ako účinný pri chudnutí, účelovo zaberá práve ako prevencia pri prírastku hmotnosti.
Stačia tieto malé zmeny
- Vystúpte z autobusu o zastávku skôr a zvyšok cesty prejdite pešo. Skúste to robiť cestou z práce a aj do práce, chôdzou, ktorá denne trvá o 10 až 15 minút viac môžete spáliť až 60 kalórií.
- Vynechajte prílohy k hlavnému jedlu, radšej si vyberte zeleninu.
- Postupne sa snažte vynechať sladké nápoje a nahrádzať ich čistou vodou.
- Obmedzte mlieko v káve.
- Počas varenia pridívajte o jednu lyžicu oleja menej.
- Ak máte niečo sladké, vždy zjedzte len polovicu a druhú si odložte na druhý deň.
- Vždy dajte o jeden alebo dva zemiaky menej, ako ste si chceli zobrať.
- Keď telefonujete, zároveň chodievajte.
- Skúste sladké obmedziť najviac, ako to len ide.
- Každý deň zoberte svojho psa na 30-minútovú prechádzku.
Malé kroky
Najjednoduchšie je do života zadeliť malé zmeny postupne, než hneď urobiť niečo veľké. Preto, kým sa pustíte do chudnutia, skúste sa zamerať na malé zmeny a zvyky, ktoré vám môžu z dlhodobého hľadiska pomôcť.
Nahlásiť chybu v článku