Striedanie nálad, predmenštruačný syndróm a nechuť na sex. 5 skorých znakov, ktoré alarmujú problémy s pečeňou

Monizz

Pečeň má v tele dôležitú funkciu a síce, okrem iného je mimoriadne silným detoxikačným orgánom. Každý deň aj každú noc ju čaká kopa roboty, aby náš organizmus udržala ako tak vo forme a povedzme si otvorene, táto zodpovednosť ju skôr či neskôr začína stresovať. A obzvlášť vtedy, ak jej v zdravom udržiavaní nijako nepomáhame.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Existuje však pojem „preťažená pečeň“. Laicky sa mu dá rozumieť veľmi jednoducho. Pečeň hapruje pod množstvom aktivity, ktorú za nás musí robiť a postupne prestane vládať. Predsa len, ani taká pečeň nie je perpetum mobile ani lekár na všetko, ktorý vylieči každý náš prešľap, aby sme ho mohli opäť zopakovať. Skontrolujte sa a všímajte si, či vám pečeň prostredníctvom tela nevysiela varovné signály upozorňujúce na jej preťaženie. Ak je totiž preťažená, nemôže správne filtrovať krv. V dôsledku toho môžu toxíny útočiť na rôzne tkanivá, orgány,  či dokonca mozog.

Nízky cukor

Pečeň je okrem množstva iného zodpovedná aj za udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi. K náhlemu poklesu cukru dochádza vtedy, keď je pečeň takpovediac stresovaná. Bežne totiž musí počas celého dňa spracovávať a produkovať glukózu po každom jedle. Ak však uloženú glukózu nedokáže uvoľniť do krvného obehu, výsledkom je nízky cukor, únava, podráždenie a neschopnosť sústrediť sa.

pixabay.com

Hormonálna nerovnováha

Pečeň je zodpovedná aj za reguláciu pohlavných hormónov a preto nerovnováha hladín estrogénu u žien či testosterónu u mužov môže byť príčinou dysfunkčnej pečene. To môže viesť k problémom ako je znížené libido, či u žien zhoršenie predmenštruačného syndrómu.

Výkyvy nálad

Pamäť a nálada úzko súvisia so stavom mozgu. A ten zasa úzko súvisí s toxínmi v ňom. Ak pečeň nestíha a toxíny sa dostávajú do mozgu, prestávate si pamätať veci, často sa vám striedajú nálady, trápi vás úzkosť, depresia alebo melanchólia.

pixabay.com

Poruchy imunitného systému

Trápi váš často nachladnutie a vírusové infekcie? Najskôr si myslíte, že trpíte nedostatkom vitamínu C alebo zníženou imunitou. To druhé je spravidla správne, pretože práve pečeň hrá pri budovaní imunity významnú úlohu. Čím je teda pečeň zdravšia, tým je silnejšia aj vaša imunita. Pamätajte na to vždy, keď sa rozhodnete nesprávne žiť a vedome si ničiť imunitný systém aj takými drobnosťami ako je fajčenie, jedenie veľkého množstva sladkostí, či pokúšania hraníc organizmu pri behaní v chladnom počasí vo vlhkom a prepotenom oblečení.

Prerušovaný spánok

Prerušovaný spánok alebo tzv. spánková apnoe je ďalším príznakom, že niečo nie je v poriadku a vy by ste mali na svojom životnom štýle pracovať. Ide o krátkodobý alebo prerušovaný spánok, ktorý je spravidla sprevádzaný zastavením dychu na 10 a viac sekúnd. Jedným z najčastejších bežných príčin porúch spánku je napríklad chrápanie. Treba myslieť na to, že je to viacmenej sprievodný jav a gro problému treba hľadať hlbšie.

pixabay.com

Ako ju uzdraviť?

Ako prvé by ste si mali uvedomiť, že zdravie vašej pečene závisí aj od toho ako žijete a ako sa stravujete. Ak uprednostňujete rýchle tempo, skoré vstávanie, prípadne dlhé ponocovanie, málo spánku, veľa vydanej energie a rýchle jedenie patrične nezdravých potravín, ako sú fastfoody, mastné, vyprážané, či sladké jedlá, potom zastavte a porozmýšľajte, či nie je na čase spomaliť tempo. Nemusíte sa mučiť diétami, stačí ak upravíte jedálny lístok.

pixabay.com

Znížte spotrebu cukru na 20g denne, pite viac čistej vody, jedzte viac živočíšnych a rastlinných produktov plné esenciálnych aminokyselín, zvýšte príjem listovej zeleniny, vyraďte alkohol a sýtené sladené nápoje a nezabudnite jesť veľa vajec, syra, cesnak a cibuľu. Očista sa prejaví do týždňa!

Pozri aj: Boľavé prsia, tmavšie bradavky a slabé krvácanie. 10 skorých znakov, vďaka ktorým odhalíte, že ste tehotná

zdroj: babskeveci.sk (M), brightside.me

Najnovšie články