Moja orchidea bola odkvitnutá a listy mala napadnuté chorobou. Našťastie som hneď vedela, čo ju opäť postaví na nohy!

Monizz

Aj nádherné a kráľovsky kvitnúce orchidey vedia ochorieť. Niekedy sa nám s nimi jednoducho nechce trápiť a necháme ich napospas osudu. Zabúdame pritom, že každý problém má svoje riešenie, a aj rastlinky niekedy potrebujú len trošku pozornosti navyše.

pixabay.com

Žlté listy

Ak vám na orchidey začali žltnúť listy, je pravdepodobné, že vám podmrzla alebo sa podchladila. Takisto ste ju mohli preliať, alebo naopak, má vlahy nedostatok, môže mať aj nedostatok svetla, prípadne ju slnko prepieklo. Ak vám zožltnú listy, je to varovný signál, že niečo nie je v poriadku a podmienky by ste mali okamžite zmeniť, inak krásna rastlina odíde úplne. Ak už sú napadnuté púčiky, ktoré zoschli alebo zvlhli, potom sa záchrana ani nemusí konať. Okamžite nájdite nové miesto, alebo napravte, čo ste neurobili. Orchidea sa z toho môže spamätať.

art-pen.ru

Napadnutá vírusom

Vírus môže mať rastlina v sebe už v obchode a na začiatku ho vôbec nemusí byť vidieť. Vírusové choroby sa prenášajú priamym kontaktom rastlín, teda napríklad pri dotyku listov rastlín stojacich vedľa seba alebo hmyzom. K prenosu im môžete dopomôcť aj pracovnými nástrojmi, ktoré používate napríklad v záhrade. Preventívne preto nepoužívajte záhradné nožnice na strihanie starých listov. Ak je však orchidea vírusom už napadnutá, nezachránite ju a radšej ju hneď vyhoďte. Riskujete totiž, že nakazíte aj iné orchidey a iné rastliny vo vašom byte.

art-pen.ru

Bakteriálna škvrnitosť

Bakteriózy sa na orchideách objavujú najmä po preliatí alebo po dlhšom státí orchidey vo vode. Pletívá rastlinky majú sklovitý vzhľad, sfarbujú sa dohneda, niekedy až dočierna. Zabezpečte dostatočné prúdenie vzduchu, aby sa voda uložená v záhyboch rastliny čím skôr odparila. Spravidla sa však bakteriózy pri bežnom domácom pestovaní vyskytujú zriedkakedy. Najčastejšie sa chytia, ak orchideu pestujete v skleníkoch, malých uzavretých priestoroch s vysokou vlhkosťou.

art-pen.ru

Plesňové ochorenia

Na tieto ochorenia najčastejšie natrafíte v zime, kedy sa v dome vetrá menej a vzduch sa pravidelne neprečisťuje. Aj keď je menej vzduchu, rastliny zalievame rovnako ako v lete a práve vtedy rastliny napadne pleseň. Najčastejšie ju nájdete pri koreňoch, no niekedy sa dá spozorovať už aj na listoch. Niektoré silnejšie rastliny sa s hubovým ochorením dokážu vysporiadať, avšak väčšina umelo dopestovaných nie. Vtedy je nutné použiť prípravok proti hubovým chorobám nazývané fungicídy.

art-pen.ru
art-pen.ru

Hniloba

Hnilobu uvidíte najneskôr na listoch. Ak máte orchideu v priehľadnom kvetináči, zbadáte ju včas ešte na koreňoch. K tomuto ochoreniu dochádza pri prevlhčení rastliny a hlavne jej koreňov. Najčastejšie vtedy, ak stoja v podmiske plnej vody, alebo majú vodu rovno v kvetináči a sú ňou zaliate. Vtedy je najlepším riešením vodu okamžite vyliať a substrát nechať preschnúť. Kým sa rastlina spamätá, môže to trvať aj dva týždne, no ak sa ani dovtedy nič nezmení, budete musieť rastlinu z vlhkého substrátu vybrať a presadiť ju nanovo. Odteraz už rastlinu zalievajte len menšími dávkami vody a radšej to robte častejšie.

art-pen.ru

Pozri aj: Sused narezal prúty z vŕby a počkal, kým sa zakorenia. Vlastnoručne vytvoril na záhrade majstrovské dielo!

zdroj: babskeveci.sk (M), art-pen.ru

Najnovšie články