20 psychologických trikov, vďaka ktorým budete vedieť ľudí čítať ako otvorené knihy. Najviac ma prekvapilo, že ženy dokážu…

Banana

Pri mnohých ľuďoch si často nemôžeme byť ničím istí. Nevieme odhadnúť ich správanie alebo nedávajú najavo svoje emócie. Často nás prekvapia alebo sklamú a my by sme si vtedy tajne priali, aby sme vedeli čítať ich myšlienky. Vyznať v ľuďoch sa dá aj inak. Stačí, ak poznáte tajomstvá reči tela, ktorá nikdy neklame. Naučte sa rozoznávať význam pohybov, mimiky a gest. Nasledujúce psychologické fakty vám v tom zaručene pomôžu.

Článok pokračuje pod videom ↓

V skutočnosti získavame až 55% informácií pomocou neverbálnej komunikácie. Gestá, pohyby končatín, postoj alebo mimika tváre toho dokážu prezradiť ozaj veľa, no nie všetky signály dokážeme čítať. Reč tela je jedna z metód, ako viac pochopiť ľudí, vďaka čomu sa v nich môžeme lepšie vyznať.

Privieranie očných viečok

Ak si pri komunikácii s osobou všimnete, že počas rozprávania priviera oči, snaží sa od vás dištancovať. Je to signál, že danej osobe nemusí byť rozprávanie s vami príjemné. Nejde o strach, skôr o nedostatok uvoľnenia a pohody alebo  jej/jeho nesympatie voči vám.

Zakrývanie úst alebo odkašliavanie

pixabay.com

Ak vám nie je príjemné niečo prezradiť, chcete nejaké informácie utajiť, ale sa za ne hanbíte, telo sa podvedome bráni tomu, aby ste to povedali. Preto si inštinktívne zakrývame rukou ústa, podopierame si rukou bradu a dlaňou zasahujeme do oblasti úst alebo si odkašliavame. Je to reakcia, ktorá u nás existovala ešte v detstve. Deti často povedia niečo, čo nechceli a ihneď na to si rukami zakrývajú ústa.

Obhrýzanie okuliarov, ceruzky alebo prstov

Znovu gesto, ktoré má svoj pôvod ešte v detstve. Ak sú deti nesvoje a necítia sa komfortne, majú tendenciu cmúľať si pršteky alebo im dávame cumlík. V dospelosti môžeme pociťovať strach, nedostatok sebavedomia a nervozitu, a ak nad nimi úpenlivo rozmýšľame a tieto emócie nás ovládnu, máme tendenciu obhrýzať predmety (pero, okuliare, ceruzku, …) alebo svoje nechty.

Podopieranie brady rukami

pixabay.com

Ak si ženy podopieraju bradu rukami, muži by mali ihneď spozornieť. Nejde o žiadne znudené sedenie, ale o sebavedomé podvihnutie hlavy a jej rámovanie rukami. V tomto prípade sa tak ženy podvedome snažia dať na obdiv svoju tvár a rukami ju len zvýrazňujú v zornom poli mužov. Ak sa dáma díva na muža práve takto, páči sa jej a snaží sa ho zaujať.

Mädlenie rúk

Ruky v tomto prípade tvoria odraz toho, čo sa odohráva v našej hlave. Ak máme pozitívne očakávania a veríme si, že nejaká situácia dopadne v náš prospech a podľa našich predstáv, zvyčajne si mädlíme ruky alebo trieme dlane o seba.

Prekríženie rúk

pixabay.com

Signalizuje negatívny postoj osoby. Ak sa s osobou bavíte a všimnete si jej prekrížené ruky, buď s vami nesúhlasí alebo ju vaša debata až tak nezaujíma. Je to i jedno z obranných gest, kedy sa navonok môžeme tváriť ľahostajne a nad vecou ale v našom vnútri je nám konverzácia nepríjemná a necítime sa ako tí, ktorí majú navrch.

Spustené a prekrížené ruky

Rovnako, ako keď si ženy podopierajú tvár, aj toto gesto je znamením, že chcú upútať pozornosť muža. Ruky spustené a dlaňami prepletené tak, že ich línia tvorí písmeno V zvýrazňujúce výstrih. Často sa tento postoj spája aj s prekríženými nohami. Ženy sa vtedy zvyčajne vystrú a takto dávajú do pozornosti svoje prednosti.

Naklonenie hornej časti tela vpred

commons.wikimedia.org

Častý pohyb najmä v prípade, ak osoba sedí. Nohy môžu ostať v pôvodnej pozícii, ale vrchná časť tela sa posunie dopredu, smerom k človeku. Vtedy telo dáva signál, že je osoba je pripravená nadviazať bližší kontakt. Ak sa s niekým cítite príjemne a chcete vzťah i naďalej utužovať, určite sa k danej osobe prikláňate.

Naklonenie sa vzad

Ak s niekým vediete rozhovor a on sa po chvíli nakloní vzad alebo sa oprie o stoličku, jeho telo dáva signál, že pre danú osobu nie je tento rozhovor zaujímavý. Reč tela prezrádza znudenie alebo nezáujem.

Šúchanie si brady

freestockphotos.biz

Ak si zamyslene škrabeme alebo šúchame bradu, zaručene nad niečím úpenlivo rozmýšľame. Často upadneme do stavu, kedy nevnímame okolie a ponoríme sa úplne do svojich predstáv.

Pohojdávanie sa chodidlách

Isto poznáte postoj, kedy sa osoba pohojdáva na chodidlách – chvíľu je naklonená viac dopredu na špičkách a hneď nato premiestňuje váhu tela na päty a telo smeruje mierne vzad. Takéto pohojdávanie sa je veľmi typické aj pre deti a rovnako aj u dospelých znamená to isté – neistotu, znepokojenie alebo stres.

Podanie ruky

pixabay.com

Ak si s niekým podávate ruku a daná osoba vám nielen že stisne pravicu, ale voľnou ľavou rukou obchytí (stisne) vaše ruky, môžete jej dôverovať. je to symbol oddanosti, dobrých úmyslov a toho, že táto osoba vám praje len to pozitívne.

Podanie ruky zdola

Ak niekomu podáte ruku a on vám ju automaticky chytí oboma svojimi rukami zdola, je naklonený vám pomôcť. Toto gesto je dôkazom oddanosti, ale aj sympatie alebo súcitu.

Podanie ruky zhora

en.wikipedia.org

Ak vám niekto podáva ruku tak, že jeho dlaň je zhora alebo po podaní ruky položí jeho druhú dlaň na vaše ruky zhora, chce ukázať, kto je tu pánom. Je to forma upevňovania si autority a dokazovania svojej moci a nadvlády nad danou situáciou alebo nad vami.

Podanie ruky s dotykom

Ak niekomu podávate ruku a on vás okrem opätovania podania chytí druhou (voľnou) rukou za predlaktie alebo rameno, alebo vás po ňom potľapká, má potrebue s vami komunikovať. Je to zásah do vášho osobného priestoru a daná osoba ho prekročila kvôli ochote a chuti konverzovať ďalej.

Naprávanie si kravaty

pexels.com

Mykanie uzlom na kravate a jej naprávanie a posúvanie má 2 významy. Ak tak koná muž v prítomnosti ženy, snaží sa ju zaujať, pretože ho očarila a je mu sympatická. Druhou možnosťou je pocit viny dotyčného. Necíti sa komfortne, niečo skrýva alebo niečo pokazil a najradšej by z danej miestnosti alebo spoločnosti odišiel.

Zbieranie neexistujúcich „žmolkov“

Také typické ošívanie sa, kedy si prezeráme svoje oblečenie a zbierame z neho často i neexistujúce „žmolky“. V tomto prípade sa nesústredíme na očistu nášho odevu alebo podvedome nesúhlasíme s prebiehajúcim rozhovorom alebo situáciou. A to aj v prípade, že nie sme jej priamou súčasťou. Ak sa vedľa nás bavia dvaja ľudia a my máme opačný postoj, často sa uchýlime k „zberu žmolkov“.

Nohy na stole

pexels.com

Ak to robíte mimo svojho domova, kde je to pre vás pri zapnutej televízii možno typické, dávate tým najavo svoj veľký nezáujem a snažíte sa dokázať svoj nadhľad. Je to znak toho, že vás daná debata nezaujíma alebo chcete ukázať, že máte navrch.

Opačné sedenie na stoličke

Ak sú v miestnosti na výber stoličky a osoba si nesadne klasicky, ale automaticky si stoličku otočí tak, že lakťami a hrudníkom sa opiera o jej operadlo, demonštruje svoju silu. Toto gesto je typické pre agresívne, výbušné alebo dominantné povahy, ktoré týmto spôsobom dokazujú svoju formu nadvlády. Ak sa im nechcete poddať, pri rozhovore s nimi si nesadajte, ale ostaňte nad nimi stáť.

Preložené nohy a pohojdávanie topánky

pixabay.com

Ak žena sedí s prekríženými nohami a obuv na nohe má trochu uvoľnenú, vďaka čomu si ju môže pohojdávať na svojom chodidle, objekt jej záujmu má šancu. Je to veľmi prirodzená poloha pre ženy, ktoré sa cítia uvoľnene, ale i žensky a majú záujem o muža.

Poznáte tieto signály alebo je pre vás reč tela španielskou dedinou? Máte nejaké overené gestá, ktoré môžeme počas komunikácie dešifrovať? Pokojne sa o ne s nami podeľte v komentároch pod článkom.

Pozri aj: Manželia sa fotili na tom istom mieste každý rok. Posledná fotografia, ktorú sa podarilo odfotiť, však hovorí za všetko

zdroj: babskeveci.sk (Jana), adme.ru

Najnovšie články