Chystáte sa na dovolenku do Chorvátska? Od dnes platia nové opatrenia, pozrite si prehľad

Lucia Mužlová , TASR

Foto: SITA/AP

Napriek tomu, že počty nových nakazených koronavírusom vzrástli zrejme v každej krajine, hranice sú otvorené a ľudia môžu cestovať aj na letné dovolenky. Situácia sa však mení každý deň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Príkladom je napríklad Bulharsko, ktoré už nie je v zozname bezpečných krajín, ktorý si zaviedlo Slovensko. Aj ostatné krajiny menia svoje nariadenia a opatrenia. Patrí medzi ne aj susedné Maďarsko a veľmi populárne Chorvátsko, kam aj toto leto plánujú Slováci vycestovať.

Foto: pixabay

Maďarská vláda sprísňuje kontrolu štátnych hraníc a od polnoci z nedele na pondelok zavádza kategorizáciu krajín podľa epidemiologického rizika. Podľa spravodajského servera Index.hu to v nedeľu oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás s tým, že Chorvátsko zatiaľ zostáva v kategórii krajín, z ktorých prichádzajúci sa nemusia podriadiť zdravotnej kontrole.

Chorvátsko opätovne zavádza opatrenia

V Chorvátsku bude od pondelka povinné nosenie rúšok v obchodoch a ďalších uzavretých verejných priestoroch. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

Chorvátsko zaznamenalo v sobotu rekordný denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom. Väčšina zo 140 nových prípadov bola zaznamenaná v hlavnom meste Záhreb a vo východných oblastiach krajiny.

Povinné rúška

Foto: TASR/AP

Od pondelka 13. júla budú musieť rúška nosiť zamestnanci aj zákazníci v obchodoch, personál aj návštevníci nemocníc. Rovnaká povinnosť bude platiť aj pre zamestnancov barov a reštaurácií a ďalších prevádzok poskytujúcich služby, v ktorých prichádza personál do blízkeho kontaktu so zákazníkmi.

Opatrenie prijal v piatok, ešte pred sobotňajším rekordným prírastkom nakazených, chorvátsky národný krízový tím pre ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Oficiálne miesta o tomto kroku informovali až v sobotu. Už niekoľko týždňov platí v Chorvátsku povinnosť nosiť rúška vo verejnej hromadnej doprave.

Počet nakazených stúpa

Počas jarných mesiacov sa chorvátskym úradom za pomoci reštriktívnych opatrení podarilo úspešne zamedziť šíreniu koronavírusovej infekcie. Začiatkom júna v krajine pribúdalo len niekoľko prípadov denne a v niektoré dni dokonca žiadne. V posledných týždňoch však začal počet nakazených opäť výraznejšie stúpať.

Podľa sobotňajších správ miestnych médií v Chorvátsku momentálne evidujú viac ako 500 000 turistov, z toho približne 430 000 zo zahraničia: z Nemecka, Slovinska, Českej republiky, Poľska, Rakúska, Slovenska a Maďarska.

Medzi zahraničnými návštevníkmi, ktorí dovolenkujú na pobreží Jadranského mora, však bolo zatiaľ zaznamenaných len veľmi málo prípadov nákazy. Za posledných 24 hodín v Chorvátsku potvrdili ďalších 140 prípadov infekcie (po vykonaní 1322 testov), čím sa ich celkový počet zvýšil na 3672. Počet mŕtvych sa zvýšil o jedného na celkových 118.

Aktívnych prípadov nákazy je v krajine momentálne 1088; pričom 124 chorých sa lieči v nemocniciach a traja z nich sú napojení na pľúcnu ventiláciu. V domácej karanténe je aktuálne 4756 osôb, píše agentúra HINA.