Určite sa vám to už stalo. Či ako dospelému, alebo ako malému dieťaťu. Napadnutie psom nemusí byť úplne príjemnou záležitosťou, ale netreba hneď panikáriť. Portál Brightside zozbieral rady kynológov a radí, čomu sa vyvarovať a naopak – čo urobiť, ak sa nám takáto nepríjemnosť pritrafí.
Žiadna panika!
Hovorí sa, že štvornohí miláčikovia majú inštinkt vytušiť strach u ľudí. Samozrejme, nie je na tom nič nezvyčajné, ak sa bojíte, pretože na vás hlasno breše agresívny pes. V takejto situácii sa ale odporúča nezačať kričať a zalamovať rukami, to totižto ešte viac podráždi psa a podnieti ho to k útoku.
Zmeňte beh na chôdzu
Ak pred psom utekáte, len ho dráždite. Skúste sa upokojiť, spomaľte beh na chôdzu, svoje ramená zložte popri tele a pes možno boj s vami vzdá, lebo už nebude pre neho atraktívnou obeťou.
Vyvarujte sa priameho očného kontaktu
Ak sa pozeráte psovi priamo do očí, iba ho dráždite. Určite sa vyvarujte priameho očného kontaktu, avšak neprerušujte pohľad naňho. Pravdepodobne bude cítiť, že sa necítite ohrozený.
Rozptýľte psa iným objektom
Každý vhodný objekt vám môže byť v prípade napadnutia psom nápomocný. Dajte mu niečo, čo môže hrýzť a rozptýlite ho. Takýmito predmetmi môžu byť napríklad topánka, fľaša, taška.
Použite frázu ,,Naspäť“! alebo ,,Nesmieš!“
Pozerajte sa na psa (samozrejme, vyvarujte sa priameho očného kontaktu) a nadradeným ráznym tónom hlasu mu prikážte, aby šiel späť. Vyvarujte sa tiež piskľavého roztraseného hlasu, musíte byť v tejto potýčke dominantným jedincom. Pes sa tak zľakne a odíde.
Máte podobnú skúsenosť s útokom štvornohého miláčika? Podeľte sa s ňou v komentároch.
Pozri aj: Ako rýchlo uniknúť z potápajúceho sa auta
babskeveci.sk (Romana)
Nahlásiť chybu v článku