Keď vypukla pandémia koronavírusu, mnohí lekári a odborníci odporúčali, aby ľudia nezabúdali na pravidelné užívanie vitamínu C a D.
Mnohí ľudia sú napriek tomu skeptickí a nemyslia si, že by ich pravidelné užívanie vitamínov mohlo ochrániť pred koronavírusom. Zdá sa však, že najnovšia štúdia hovorí jasne. Pravidelné užívanie niektorých vitamínov a doplnkov môže mať súvis s nižším rizikom nákazy koronavírusom, minimálne u žien.
Do štúdie sa zapojili státisíce
Do štúdie, ktorá bola realizovaná vo Veľkej Británii, USA a Švédsku, zapojili 445-tisíc osôb, ktoré museli odpovedať na otázky aplikácie Covid Symptom Study. Výsledky vedcov šokovali, pretože sa našli významné rozdiely medzi účinnosťou vitamínov u žien a u mužov. Ženy, ktoré užívali multivitamíny, probiotiká, omega-3 mastné kyseliny a vitamín D mali nižšiu mieru nákazy koronavírusom ako muži, u ktorých sa nič podobné nezistilo.
Zaujímavé zistenia
Štúdia tiež uvádza, že u mužov a žien tiež nepozorovali žiadnu súvislosť medzi užívaním vitamínu C a zinku a nižšej nákazy koronavírusom. Vedci sa chcú štúdiou zaoberať dôkladnejšie a za najväčšiu nevýhodu považujú to, že informácie udávali ľudia a nebolo možné ich pravdivosť skontrolovať. Až 71 % ľudí, ktorí sa zapojili, užívali vitamíny a doplnky stravy. Vedci tiež uviedli, že títo ľudia boli pravdepodobne opatrnejší, čo sa týka aj ďalších opatrení, napríklad umývanie rúk, rozostupy a rúška.
Nahlásiť chybu v článku