Aj keď sa zdá, že väčšina ľudí už koronavírus mala, niektorí dokonca aj viackrát, stále sa nájde dosť takých, čo sa ešte stále nenakazili. Prečo je to tak?
Portál Ladbible informoval o doktorke Clione O’Farrelly, profesorky imunológie na Trinity College Dublin, ktorá vysvetlila, prečo sa niektorí ľudia nakazia koronavírusom niekoľkokrát, zatiaľ čo iným sa úplne vyhýba napriek tomu, že boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými.
Tri dôvody možno poznáte
Uvádza hneď štyri dôvody, prečo by to tak mohlo byť. O troch z nich ste možno už aj počuli. Je to sociálno-ekonomické zázemie, dobrý celkový zdravotný stav a zodpovedné správanie. Menej známa vec je vrodená imunitná odpoveď, čo je podľa doktorky niečo, čo sa v súčasnej dobe ďalej skúma, aby sa zistilo, či sú niektorí ľudia úplne odolní voči vírusu.
Každý vírus je iný
„Myslím si, že tieto štyri veci sú naozaj dôležité: váš sociálno-ekonomický status, váš všeobecný zdravotný stav, ako sa správate a potom vrodená odpoveď imunitného systému,“ povedala. Doktorka predtým skúmala skupinu žien, ktoré sa pri transplantácii krvi nakazili hepatitídou C, zatiaľ čo niektoré boli prirodzene chránené. Podľa nej je aj to súvisí s prirodzenou ochranou a imunitnou odpoveďou.
V súčasnosti to so svojím tímom naďalej skúma a dodáva, že chrípka je úplne iný typ vírusu, a to, že ste odolný voči jednému neznamená, že ste odolný aj voči druhému. Taktiež dodáva, že ľudia by mali byť stále opatrní, pretože koronavírus je nevyspytateľný a výskumy ohľadom neho musia naďalej pokračovať.
Nahlásiť chybu v článku