Kráľ Karol pri príležitosti smutného výročia prehovoril na verejnosti. Zverejnil tiež krásnu fotografiu kráľovnej Alžbety

TASR

Foto: Instagram (theroyalfamily)

Britský kráľ Karol III. poďakoval v piatok verejnosti za podporu, ktorú mu verejnosť preukazovala počas prvého roka vládnutia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

V krátkom vyhlásení ocenil 74-ročný britský monarcha „obrovskú náklonnosť“ preukazovanú jeho matke, jej životu a službe verejnosti. „Som tiež veľmi vďačný za lásku a podporu preukázanú počas tohto roka mojej manželke a mne, keďže robíme, čo sa dá, aby sme vám všetkým slúžili,“ dodal Karol.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra minulý rok. V piatok sa v Británii budú konať menšie spomienkové akcie, pričom na žiadnej z nich sa neočakáva účasť kráľa, ktorý sa nachádza na škótskom zámku Balmoral. Ani Alžbeta si verejne nepripomínala výročie nástupu na trón, keďže bolo zároveň výročím úmrtia jej otca kráľa Juraja VI.

Spomienkové akcie

V Londýne na počesť Karolovho nástupu na trón Kráľovské jazdecké delostrelectvo vypáli v Hyde Parku 41 slávnostných sálv. Začiatok bude o 12.00 h miestneho času (13.00 SELČ). O hodinu neskôr 62 slávnostných sálv vypáli z londýnskeho Toweru najstarší regiment britskej armády – Ctihodná delostrelecká rota (HAC).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Royal Family (@theroyalfamily)

Očakáva sa, že Karolov najstarší syn a následník trónu princ William s manželkou Catherine budú v piatok vykonávať svoje kráľovské povinnosti a v mene zosnulej kráľovnej prednesú posolstvo. V Británii je aj Williamov brat Harry, ktorý sa vo štvrtok zúčastnil na charitatívnom podujatí. Jeho stretnutie s členmi kráľovskej rodiny sa však neočakáva.

Bola najdlhšie vládnucou panovníčkou

Alžbeta II. zomrela 8. septembra 2022 vo veku 96 rokov na škótskom zámku Balmoral, pričom bola najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou. Vládla 70 rokov a jej smrť pre Britániu znamenala veľkú zmenu. Väčšina Britov totiž počas svojho života iného panovníka na tróne nezažila. Počas 10-dňového oficiálneho obdobia smútku sa v Londýne vlani zišli desaťtisíce ľudí, aby jej vzdali hold.

Najnovšie články