Nikto sa jej nemôže dotknúť a odpovedala už na 3,5 miliónov listov. 15 faktov o kráľovnej Alžbete, o ktorých ste netušili

Monizz

Tak sa zdá, že kráľovná Alžbeta II. je studnicou neprebádaných informácií. Fakty, ktoré sa snažila celý čas udržať za plotom kráľovského paláca, vychádzajú na verejnosť a tá ich celá žeravá jasavo prijíma. Nuž, pozreli sme sa na ne bližšie aj my a hoci kráľovná nie je našou panovníčkou, jej život je veľmi zaujímavý.

Článok pokračuje pod videom ↓

Žiadna sladká princezná

Kráľovná sa vo svojej mladosti priučila rôznym netradičným zručnostiam, spomedzi ktorých azda najviac bije do očí jej schopnosť opraviť zbrane a vojenské stroje a takisto ich aj používať. V roku 1945 sa pripojila k jednotkám pre obranu žien. Bojov sa síce (našťastie) nemala šancu zúčastniť, no získala špecializáciu v oblasti mechaniky.

Herečka

Alžbeta II. sa krátko objavila vo filme s Jamesom Bondom, ktorého hral Daniel Craig, a bola dokonca označená za najlepšiu Bondgirl. Jednalo sa o krátky film, ktorý sa vysielal vrámci otváracieho ceremoniálu Olympijských hier v roku 2012, ktoré boli práve v Londýne.

Má dvoje narodeniny

Kráľovná oslavuje narodeniny hneď dvakrát. Najprv v deň skutočného narodenia, teda 21. apríla so svojou rodinou a potom na začiatku leta, kedy sme zvyknutí na každoročné oslavy v celom Anglicku. Tradíciu zaviedol kráľ Eduard VII., ktorý túžil sláviť svoje narodeniny v teplejšom ročnom období i napriek tomu, že sa narodil v novembri. Preto sa kráľovské narodeniny oficiálne slávia vždy na začiatku leta.

Nikto ju nečakal

Keď sa Alžbeta narodila, bola tretím následníkom na trón a nikoho v tom čase nenapadlo, že by naň raz naozaj mohla zasadnúť. Ibaže jej strýko abdikoval a tak sa stala priamou nástupkyňou na trón. Mladučkú Alžbetu táto situácia zaskočila, no nenechala sa vyviesť z miery a svoje povinnosti zobrala so vztýčenou hlavou.

Verejnosť ju poznala už ako 14-ročnú

V roku 1940 mala budúca kráľovná len 14 rokov a už oficiálne rečnila v rádiu na tému podpory kráľovstva z hľadiska detí. Mala tak vyjadriť povzbudenie matkám a deťom počas vojny, kedy im najviac chýbali otcovia.

Má certifikát záchrancu

Ako mladá milovala jazdenie na koni a aj plávanie. Jej záujem ju doviedol až k tomu, že získala certifikát záchrancu.

Manžela spoznala v ôsmich

Alžbeta, ktorú rodina volala Lilibeth, sa so svojim manželom princom Phillipom Mountbattenom zoznámila už ako osemročná a zaumienila si, že raz budú manželia. Nanešťastie Philip osemročnej slečne neprejavil nijakú zvláštnu náklonnosť, čo mladú LIlibeth trochu zneistilo, no ako inak, nenechala sa tým vyviesť z miery a v dospelosti si princovo srdce aj tak získala.

View this post on Instagram

Old people smh

A post shared by Her Majesty (@queenelizabeth) on

V číslach

Alžbeta II. má štyri deti, osem vnúčat a päť pravnukov. Za svojej vlády prežila siedmich rímskych pápežov, dvanástich premiérov a siedmych arcibiskupov z Canterbury. Odpovedala doposiaľ na 3,5 milióna listov nielen z Británie, ale z celého sveta. Denne číta z prichádzajúcich listov len časť, pretože všetky by nestihla, ani keby nič iné cely deň nerobila. Vyberá z nich náhodne a na každý poctivo odpovedá. O ostatnú korešpondenciu sa starajú na to určení členovia dvora.

Takmer ju zabili

V roku 1981 na ňu počas sprievodu vypálili niekoľko nábojov – našťastie slepých. Po počiatočnom zmätku a panike si kráľovná narovnala klobúk a pokračovala v ceste.

Nesmú sa jej chytať

Na verejnosti sa kráľovnej nesmie dotknúť nik, okrem jej manžela. Nesmú to urobiť dokonca ani členovia jej rodiny, vnúčatá nevynímajúc. Toto pravidlo protokolu však porušili už dvaja premiéri a dokonca aj manželka bývalého amerického prezidenta, ktorá je známa svojou záľubou v objímaní ľudí Michelle Obamová. Tá sa neštítila objať ani britskú kráľovnú, ktorú tým navonok vôbec nevyviedla z miery.

Kráľovná platí dane

Od roku 1992 platí kráľovná dane z príjmov. Rozhodla sa tak zo svojho vlastného presvedčenia, pretože to považovala za fér voči svojmu ľudu.

Nenosí tmavé šaty

Kráľovná nikdy nenosí tmavé šaty, pokiaľ len nejde o pohreb alebo inú smútočnú udalosť. Nosí vždy len jasné farby. Tie musia byť dostatočne viditeľné a vyrobené výlučne vo Veľkej Británii. Podľa kráľovskej etikety sa Alžbeta môže v čiernej farbe objaviť len v období smútku.

Kabelka je signálom

Prostredníctvom svojej kabelky dáva kráľovná služobníctvu, ale aj hosťom najavo svoje požiadavky. Ak ju napríklad položí na stôl, znamená to, že okamžite chce udalosť opustiť a potrebuje ospravedlnenie.

Nebola vždy milovaná

Popularita kráľovnej rapídne klesla v roku 1990, kedy sa začala sypať jedna aféra s princeznou Dianou za druhou. Keď sa Diana s Charlesom rozviedli, kráľovnú to postihlo najviac. Za kráľovský rozvod vinili Briti práve ju a tak ostala v nemilosti, pretože nielenže zničila anglickú lásku, ale aj vyhnala princeznú ľudských sŕdc.

View this post on Instagram

20 years ago, yesterday, Princess Diana died.

A post shared by Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage) on

Nosí tie isté topánky

Už viac ako pol storočia nosí kráľovná Alžbeta len jedny topánky. Keď ich zoderie, zaobstarajú jej presne ten istý model. Ide o lodičky na malom a stabilnom podpätku. Vyrába ich, ako inak, známa britská firma a aby vydržali dlhšie, patrične sa o ne stará.

Pozri aj: Aj obliekanie má svoje pravidlá! 14 pravidiel slušného obliekania, ktoré by mal poznať naozaj každý z nás, no len málokto sa nimi naozaj riadi

zdroj: babskeveci.sk (M), adme.ru

Najnovšie články