Áno či nie? Túto otázku si kladú mnohé páry, ktoré očakávajú príchod svojho bábätka a uvažujú nad možnosťou, či má byť otec pri pôrode alebo nie. V súčasnosti sa však stáva akýmsi trendom, že je skôr menej bežné, keď v pôrodnej sále muž chýba.
Narodenie dieťatka patrí medzi najkrajšie okamihy v živote každého páru, no pre ženu ide zároveň o mimoriadne náročné chvíle. Práve z tohto dôvodu je lepšie, keď má pri sebe človeka, ktorý ju dokáže psychicky podporiť a už len jeho prítomnosť jej môže pomôcť. Je to však naozaj tak?
Musí sa na to cítiť
V prvom rade si musí budúci otecko uvedomiť, že nejde o veľmi estetickú záležitosť a ak neznesie pohľad na krv a trápenie svojej polovičky, tak by to nemal určite siliť. V opačnom prípade sa môže dostaviť nechuť a množstvo negatívnych pocitov, ktoré neskôr ovplyvnia intímny život dvojice. Ako však uvádzajú sexuológovia, dajú sa ale u oboch partnerov postupne odstrániť.
Vlastné rozhodnutie
Muž by sa mal rozhodnúť sám, či pri pôrode chce byť a či si je istý, že túto náročnú situáciu zvládne. Nie je nič horšie, ako niekoho do niečo nútiť a mali by si to uvedomiť aj ženy. To, že partner nebude pri pôrode neznamená, že bude zlým otcom.
Príprava
Ak sa muž rozhodne, že pri pôrode chce byť, mal by sa na túto dôležitú chvíľu náležite pripraviť. Odporúčajú sa predpôrodné kurzy, kde sa naučia robiť masáže a relaxačné techniky, zistia, čo sa počas pôrodu deje s partnerkou a o všetkom sa podrobne dozvedia.
Prečo byť pri pôrode
- Muž vidí celý priebeh pôrodu a získa tak ešte väčší rešpekt a úctu k svojej partnerke, ktorá musí zvládnuť náročný pôrod, aby priviedla na svet spoločné dieťa.
- Ak partnerka muža pri pôrode chce a on s tým súhlasí, má to pre ňu nepredstaviteľný význam.
- Pôrod môže partnerov ešte viac zblížiť, nakoľko ide o výnimočnú situáciu, ktorá sa nedeje každý deň.
- Ak bol muž pri pôrode prítomný, podľa výskumov tak vzniká medzi ním a dieťaťom väčšia väzba.
Prečo nebyť pri pôrode
Pôrod je mimoriadne náročný a ak partner rád veci dramatizuje, môže sa stať, že vám jeho scény nepomôžu, no miesto toho budete ešte nervóznejšia. Ak k tomu viete, že by pri vypätých situáciách mohol slovne vyskočiť na zdravotníkov, čo by zhoršilo len celú atmosféru v sále, bude lepšie, ak s vami v tejto chvíli nebude.
I z tej najjemnejšej a najmilšej dámy sa počas pôrodu môže stať v závale bolesti nepríjemná ženská, ktorá sa môže počas pôrodu na mužovi poriadne vybúriť. Ak je taký typ, že by to mohol následne zobrať osobne, bude lepšie, keď sa to pokúsite zvládnuť sama, aby ste si to neskôr nemuseli vyčítať.
Pôrod môže ovplyvniť intimitu vo vzťahu. Ak v mužovi pohľad na všetko, čo je spojené s pôrodom vyvolá akýsi odpor, môže mať neskôr problém pozerať sa na ženu tak, ako kedysi.
Ak aj váš partner je presne ten typ, čo sa snaží za každej situácie vtipkovať, aby odľahčil situáciu, tak radšej porozmýšľajte, či ho pri sebe chcete mať. Jeho „vtipy“ môžu v danej chvíli pôsobiť nevhodne a vy budete ešte viac nervóznejšia.
Ak pri pôrode nechce byť, nenúťte ho. Môže tak medzi vami vzniknúť napätie a akási priepasť, ktorá vzťahu neprospeje. To, že pri vás nebude neznamená, že vás nemá rád a nebude dobrým otcom.
Môžete však spraviť kompromis a ostane s vami počas prvej fázy pôrodu. Psychicky vás podporí, keď na vás prídu kontrakcie a uľahčí vám zároveň čakanie na pôrod. Akonáhle ale pôjdete do pôrodnej sály, počká na chodbe, až kým sa nenarodí bábätko.
Pozri aj: Ženy, ktoré vychovávajú 3 deti to majú najťažšie. TOTO je dôvod, prečo je to tak
Lucy, scmp.com
Nahlásiť chybu v článku