Má iba 15 m², no nájdete v ňom všetko, čo potrebujete. Maličký domček predstavuje únik pred ruchom veľkomesta

Dorota Mikulášová

Foto: Ross Keane

Zobudiť sa uprostred panenskej prírody, nadýchnuť sa sviežej vône lesa, započúvať sa do zurčiaceho potoka aj sa kochať rozkvitnutou jarnou lúkou. Znie to ako dokonalý oddych, však? A presne tak to má byť. Netradičný domček s názvom Buster sa stane vaším útočiskom pred ruchom veľkomesta. 

Prvým projektom Ricka Hilla a Nikki Adcok bol maličký, drevený a sebestačný príbytok. Ten dokončili vlani a už teraz ho užívajú aj spolu so svojimi deťmi. Buster naň nadväzuje. „Chceli sme vytvoriť jednoduché, no zároveň pohodlné miesto pre tých, ktorí potrebujú oddych od ruchu aj hluku mesta,” povedala Nikki pre portál Dwell.

Takéto útočisko sa nachádza pod pohorím Kaimai v meste Matamata, len dve hodiny od Aucklandu na Novom Zélande. Nech sa teda pozriete z ktoréhokoľvek okna domčeka, neuvidíte okolo seba nič iné, len nedotknutú prírodu. Civilizácia však vôbec nie je tak ďaleko, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. 

Foto: Ross Keane

Podľa magazínu Autoevolution, je Buster malý, jednoduchý zato útulný a udržateľný príbytok pre jednu osobu, pár aj rodinu s deťmi. Ak by vám v jeho pohodlí zachýbalo čokoľvek, hravo  to vynahradia dizajnové riešenia.

Len to, čo naozaj potrebujete

Veľa obytnej plochy si neužijete, Buster má iba 15 m², no nájdete v ňom všetko, čo potrebujete. Disponuje dvoma spálňami, v podkrovnom priestore sa pohodlne vyspia dve deti alebo jeden dospelý a v hlavnej časti sa nachádza vyvýšený matrac s integrovaným úložným priestorom.

Hneď oproti hlavnej spálni je malá kuchynka s dvojplatničkou, umývadlom a malým jedálenským kútom. Táto časť domčeka slúži aj ako obývačka, pričom ústredným prvkom je piecka na drevo. Produkuje výnimočné teplo, takže počas chladných večerov v domčeku určite nezamrznete.

Ani kúpeľňa nie je veľmi priestranná a nájdete v nej len to najpotrebnejšie – sprchu, kompostovací záchod a snáď to najmenšie umývadlo na svete.

Návrat k prírode

Celý interiér je vyrobený z preglejky, čo podľa Nicki Adcok dodáva obydliu potrebné teplo, a zároveň odkazuje na tradičné trampské chatrče, v ktorých tento materiál dominoval. Ako uvádza web Yanko Design, s ohľadom na jednoduchú výdrž aj odolnosť voči poveternostným podmienkam na exteriér použili čierny vlnitý plech, namiesto obvyklého dreveného obkladu. Vo výsledku tvoria oba materiály udržateľné bývanie, ktoré vám poskytne funkčnosť aj pohodlie.

Foto: Ross Keane

No a keď už hovoríme o tej udržateľnosti, Buster čerpá vodu z rieky za chatkou a energiu získava zo solárnych panelov na streche. Tie postačujú tak akurát na chod malej chladničky, svetiel aj nabíjanie vášho smartfónu. Zdá sa vám to málo? Môže byť, jeho myšlienka však bola od začiatku jasná, malý domček by mal mať minimálny dopad na životné prostredie a využívať čo najmenej zdrojov. Aj preto je Buster orientovaný na sever a v lete aj v zime si v ňom užijete dostatok denného svetla.

Inšpirácia pre kutila

Ako píše web Autoevolution, maličký domček je zatiaľ jediný svojho druhu a nie je známa ani jeho cena. Pre šikovného kutila s troškou času a peňazí však môže byť inšpiráciou pre jeho budúci projekt.

Najnovšie články