Tento muž žije v domčeku, ktorý má rozlohu len 15 m². Keď sa pozriete dnu, zistíte, že na pohodlný život vám niekedy stačí aj málo

KatkaR

Ak ste okrem iných povinností aj ženou v domácnosti, určite vám nie sú neznáme fakty týkajúce sa jej vedenia. Pravepodobne máte perfektný prehľad o tom, čo koľko stojí a aké sú vaše minimálne mesačné náklady na udržiavanie jej správneho chodu. Navyše, ak obývate veľký rodinný dom, niekedy určite premýšľate nad tým, ako by ste mohli s vašimi financiami hospodáriť čo najefektívnejšie. Práve tento problém sa svojím Malým projektom snažil vyriešiť šikovný architekt, ktorý už 5 rokov žije v minimalistickom domčeku na kolieskach.

K realizácii tohto projektu (orig. Tiny Project) viedla Aleka Lisefského túžba po jednoduchšom, šťastnejšom, uvedomelejšom a slobodnejšom živote. Zároveň chcel takýmto spôsobom oboznámiť a naučiť svoje okolie, komunitu, ktorej je súčasťou, že existujú aj alternatívne, cenovo dostupné spôsoby života, ktoré si nebudú môcť dovoliť len tí vyvolení.

tiny-project.com

Mladý muž mal plné zuby vysokých nákladov, ktoré by musel platiť vo veľkom rodinnom dome aj prehnane vysokých nájmov, no na druhej strane bol odhodlaný postaviť sa na vlastné nohy a zariadiť si vlastné bývanie, v ktorom si bude môcť nažívať spolu so svojou priateľkou a malým psíkom. Nakoľko navrhol každý jeden centimeter tohto originálneho domčeka, ktorého rozmery sú 240 x 610 centimetrov, žije presne v takom príbytku, aký si sám predstavoval a nemusel sa nikomu a ničomu prispôsobovať. Ďalšou obrovskou výhodou je fakt, že keď si Alek zmyslí, že sa mu zunovalo prostredie, v ktorom žije, nemusí riešiť žiadne záležitosti ohľadne sťahovania, predaja domu, prenájmu bytu, a podobne. Jednoducho svoj domček odtiahne na iné miesto a žije si pokojne ďalej.

Dom má moderný, pasívny solárny dizajn – nachádza sa na ňom 10 okien a sklenené dvere, vďaka čomu nemá núdzu o denné svetlo. Nájdete tu aj nerezové spotrebiče vysokej kvality, vrátane sporáka, ohrievača vody, kompaktnú práčku a sušičku či chladničku s mrazničkou. Čo sa týka materiálu, ktorý bol použitý na interiér i exteriér, Alek volil trvalé borovicové zastrešenie, cédrové obloženie v ľahkých a nevtieravých tónoch. Celý dom pokrýva 7,5 cm hrubá vodotesná izolačná pena, ručne brúsené lišty a domček disponuje aj bohatým úložným priestorom.

tiny-project.com
tiny-project.com
tiny-project.com

Vzhľadom na malé priestory a použité materiály je život v takomto dome veľmi efektívny a navyše i veľmi príjemný. Alek chce postupom času do svojho domčeka pridať i solárne panely a mechanizmy na zber vody, aby zo svojho originálneho spôsobu života vyťažil naozaj maximum.

tiny-project.com
tiny-project.com
tiny-project.com

Domčeky podobné tomuto budú v budúcnosti pravdepodobne stále častejšou alternatívou, a to najmä pre mladé páry, ktoré sa chcú osamostatniť a postaviť sa na vlastné nohy, no ich finančná situácia a stále rastúce náklady na bývanie im to zatiaľ nedovoľujú. Tento dom môže byť perfektnou inšpiráciou pre ľudí, ktorí túžia po skromnom, no zároveň duchovne naplnenom spôsobe života a na materiálnej stránke si až tak nezakladajú.

tiny-project.com
tiny-project.com
tiny-project.com

Koniec koncov, presne taký bol aj Alekov prvotný zámer pre konštrukciu tohto útulného obydlia – vďaka nemu totiž žije organizovanejší a efektívnejší život. Nemá zbytočné miesto na odkladanie nepotrebných vecí a vďaka malému priestoru v dome trávi väčšinu svojho času vonku v prírode alebo s priateľmi. Práve tomu vďačí za pevné zdravie a zlepšenie vzťahov so svojím okolím. Navyše, z peňazí, ktoré ušetrí na výdavkoch na bývanie, si dokáže rýchlo a šikovne našetriť na svoje záľuby, medzi ktoré patrí aj cestovanie. Alek má konečne pocit, že žije život, po akom vždy túžil – slobodný a šťastný!

tiny-project.com

Aký je váš názor na nápad mladého architekta? Vyskúšali by ste si bývanie v podobnom type ekologického domčeka? Alebo si radšej užívate veľké priestory rodinného domu a nevadia vám vysoké výdavky, ktoré kráčajú ruka v ruke s blahobytom? Podeľte sa s nami o váš názor na túto tému.

Pozri aj: Ľudské sliny silnejšie ako morfium a čokoláda prestane existovať! Týchto 20 neuveriteľných faktov prekvapí aj tých najbystrejších z vás

Katuš, disup.com

0
Komentovať