Meteorológovia upozorňujú na zavádzajúce dlhodobé predpovede. Takto bude naozaj vyzerať zima 2023/2024

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V posledných týždňoch sa objavilo množstvo správ, ktoré tvrdia, že nás v tomto roku čaká najbrutálnejšia zima za posledných 40 rokov. Takéto správy sa objavujú každý rok, meteorológovia však tieto správy vyvracajú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako upozorňuje portál Imeteo, tohtoročná zima nebude v ničom nezvyčajnejšia, ako boli tie uplynulé. Okrem toho bude skôr teplá. Zdôrazňujú preto, aby ľudia neverili bombastickým titulkom, ktoré každý rok predpovedajú najtuhšiu zimu. Upozornili tiež na to, že pred rokom správy hovorili o tom, že nás čaká 100-ročná zima.

Vpády arktického vzduchu nie sú nič neobvyklé

Vpády arktického vzduchu máme každý rok a nie sú neobvyklé, prinášajú zosilnenie mrazov na niekoľko dní a je to bežný jav.  „Vpády chladného vzduchu sú teda v zime bežné a môžu sa vyskytnúť, ale hovoriť o 40-ročných mrazoch a o dobe ľadovej je nezmysel. Opak týchto zveličených predpovedí je oveľa pravdepodobnejší,“ informuje portál.

Foto: unsplash

Tento rok je veľmi teplý

Tento rok je pritom veľmi teplý a priemerná teplota v Európe láme rekordy. Vývoj na nasledujúce mesiace ovplyvňuje teplota povrchových vôd morí a oceánov. Okrem toho bude mať vplyv na počasie aj atmosférický fenomén El Niňo. „Predpovedať počasie na takto dlhé obdobie nie je možné, no existujú klimatologické predpovede, ktoré nám vedia povedať očakávaný charakter a ten nám jednoznačne hovorí o tom, že tohtoročná zima bude teplejšia a vlhšia.“

Aká teda bude zima?

Ďalej upozorňujú, že hovoria o zime z hľadiska priemernej teploty a priemerných zrážok od decembra do konca februára, kedy sa vpády chladného vzduchu môžu objaviť a dokonca priniesť na pár dní aj snehovú kalamitu, ale nie dobu ľadovú. „Tohtoročná zima by mala byť priemerne o 1 až 2 °C teplejšia, ako je dlhodobý teplotný normál a mala by byť na zrážky bohatá. Najmä v januári nám hrozí viac snehu, no keďže teploty budú vyššie, ako je normál, tak v nížinách pôjde skôr o upršanú zimu.“

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Najnovšie články