Ak sa vám do skrine dostali mole, môže to znamenať dosť vážny problém pre vaše oblečenie. Prinajmenšom v prípade, že nevlastníte samé syntetické materiály. Na tie mole nejdú, no idú na bavlnu a všetko prírodné. A keď na jeseň vytiahnete obľúbený sveter, môžete si oči vyočiť.
Pomerne arogantné malé stvorenia sa do šatníkov dostanú nevedno ako. Niekedy jednoducho zaletia, inokedy si ich prinesieme vo veciach z druhej ruky, no paradoxne aj v celkom nových. Ani v obchodoch hygiena nebýva stopercentná a nová vec ešte zaručene neznamená aj výhru. Preto si treba nové kúsky dobre prezrieť ešte v kabínke. Dnes si však povieme to, ako mole zo skrine vyhnať bez toho, aby tým utrpeli vaše veci.
Ako sa s nimi vysporiadať?
Mole sú potvorky, ktoré sa najradšej chytajú do kožušín, bavlny, ale aj závesov. Neohrdnú ani čalúnením či niektorými druhmi nábytku. Ak máte niektorú z týchto vecí doma, dobre ju prezrite. A preventívne spravte opatrenia, ktorým sa budú mole oblúkom vyhýbať.
Mydielka
Ľudovým liekom našich babičiek boli tie klasické sýte mydlá, ktoré sa vyrábali kedysi. Také už síce nemáme, zato nám však podobne poslúžia aj tie súčasné. Ak si mydlá porozkladáte po skriniach, pod závesmi alebo do blízkosti čalúnených vecí, mole sa do nich nechytia ani keby ako chcú. Mydlá sú pre hotovou pohromou. Keď mole zacítia mydlo, je to podobné, ako keď nás z niečoho napína na vracanie. Okrem toho dnes sa vyrábajú hotové umelecké kúsky mydielok plných byliniek a kvetov. Tie nemusíte ani ukrývať po kútoch. Môžete ich rovno vyložiť ako dekoráciu.
Levanduľové vrecúška
Levanduľa je zázrak. Vonia, je krásna a ešte má aj mnoho praktického využitia. Ak si zaobstaráte obyčajné vrecúško z priepustných materiálov, ako je vrecovina či jemná bavlna a naplníte ho sušenými kvietkami a lístkami levandule, mole sa do vašich vecí nedostanú ani pri tej najlepšej vôli. Odídu tam odkiaľ prišli.
Kôra z citrusov
Kôra z citrusov pôsobí veľmi intenzívne svojimi silicami a esenciálnymi olejmi, ktoré voľným okom nevidíme, a ktoré v nej ostávajú aj po usušení. To mole priam nenávidia a akonáhle zacítia citrón, pomaranč, grapefruit, mandarínku či limetku, menia smer. Aj toto teda môžete použiť ako účinný odpudzovač molí. Pozor však na trvácnosť. Oproti levanduli a mydielkam je pomerne krátka. Vydrží niekoľko týždňov, no odporúča sa po mesiaci meniť.
Esenciálny olej
Ak vám idú na nervy porozkladané vecičky, vrecúška, mydielka či kôry, nakvapkajte si na papierový obrúsok pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja a ponatierajte ním steny skrine. Pokvapkať ním môžete aj závesy a jemne potrieť aj čalúnenie, ak nie je príliš svetlé.
Nezabudnite svoj šatník, čalúnenie a závesy pravidelne kontrolovať. Oblečenie, ktoré je sezónne, ako napríklad kabáty či slávnostné šaty, hrubšie svetre a podobné, skladujte v špeciálnych vreciach alebo krabiciach, ktoré nezabudnite obsypať, alebo obvešať bylinkami a citrusmi.
Koberce, prikrývky, deky, vankúše a iné väčšie tkaniny by ste mali aspoň dvakrát do roka vyprášiť a nechať chvíľu vyvetrať na čerstvom vzduchu. Nezabúdajte ani na utieranie prachu z políc. Mole sa môžu chytiť aj do niektorých druhov topánok. A takisto si ich na topánkach môžete aj priniesť, preto je vhodné topánky pred každým odložením do krabice poriadne umyť a osušiť. Aj do krabíc s topánkami môžete dať papierový obrúsok pokvapkaný esenciálnym olejom. Len tak pre istotu.
Aké prostriedky proti moliam používate vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku