Originálne drevené parkety sa dnes už len tak nevidia. Tieto kúsky sa pomaly, ale isto stávajú historickým skvostom. Ak máte aj vy doma ešte pôvodné drevené parkety, za nič na svete ich nevyhadzujte a nenahrádzajte laminátovou podlahou! Radšej sa pustite do opravy, ktorá nie je ani taká náročná a ani taká drahá ako by ste si mysleli.
Čas beží neuveriteľnou rýchlosťou a berie so sebou aj krásu matérie. V prípade nádherných pôvodných parkiet je však možné čas prekabátiť. Takéto parkety si viete poľahky opraviť sami. Vrátite im ich pôvodný lesk a vás domov tak bude dýchať čímsi, čo dnes nemá len tak hocikto. Staré parkety sú ten najkrajší kus domova, nech by boli hocako poškodené. Stačí sa im len povenovať a o kvalitnú a krásnu podlahu máte postarané na ďalších dvadsať rokov.
Renovácia parkiet
Škrabance, odreniny, matný lak. Ak chcete svoje zájdené a naoko zničené parkety zrenovovať, musíte im dopriať predovšetkým ochranný povlak, ktorý ich bude chrániť ďalšie desiatky rokov. Dôkladne parkety potrite epoxidovou živicou alebo akrylovým lakom. Nechajte parkety jeden deň schnúť a budú sa lesknúť ako nové. V prípade, že máte parkety zničené viac a sú na nich aj škrabance či odreniny, odstráňte ich ešte pred lakovaním špeciálnou pastou, ktorú dostanete v obchodoch s podlahovými krytinami. Nezabudnite si však so sebou vziať vzorku farby, alebo veľmi vernú farebnú fotografiu, aby ste trafili ten správny odtieň. Po aplikácii pasty nebudete veriť, že na parketách boli kedysi ryhy alebo odreniny.
A čo nečistoty?
Ak sa na parketách za roky nazbierali nečistoty, ktoré ste už akosi nestihli dať dole, aj v tomto prípade existuje riešenie. Medzi takéto nečistoty patrí napríklad zaschnutá farba z maľovky či iné farby po maľovaní radiátorov prípadne po rekonštrukcii okien. Na takéto nečistoty si vezmite gumu alebo sušený íl, do plastového vrecka dajte ľad a umiestnite ho na problémové oblasti. Po 20 minútach začnite miesta drhnúť gumou alebo ílom a za pár minút bude všetko preč.
Hlboké ryhy
Nepríjemný problém vzniknutý opotrebovaním. Pri riešení tejto situácie si najprv zmerajte vlhkosť vzduchu v miestnosti. Pokiaľ je vlhkosť viac ako 60%, jediným riešením bude naozaj iba výmena podlahy. Ak je však vlhkosť nižšia, môžete parkety s pokojným svedomím opraviť. Riešenie problému najlepšie posúdite vy. Ak je ryha hlbšia, ale nie je to ešte prasklina, potom môžete použiť vyššie spomenutú pastu. Ak sa jedná o poriadnu prasklinu, potom je riešením vyplniť ju namočeným dreveným klinom a vložiť do diery.
Ako si takýto klin vyrobíte? Jednoducho si ho podľa veľkosti praskliny odštiepite z iného kusa dreva. Medzery, ktoré vám po vložení klinu ostanú začistite jemným šmirgľom a pretrite špeciálnou pastou, aby sa povrch vyrovnal. Potom ošetrite lakom. Na parketách nebude nič vidieť.
Zdureniny
Aj zdurená podlaha je častým problémom, ktorý spravidla súvisí s vlhkosťou pod ňou. V tomto prípade sa jedná o krátkodobú záležitosť. Ak chcete dostať parkety do pôvodného stavu, zdurenina po vyliatej kvapaline nesmie byť staršia ako 14 dní. Po tejto dobe už pod parketami začínajú vznikať plesne, a to je dôvod, kedy by ste mali začať uvažovať nad rozsiahlejším riešením. Ak ste však tento limit neprekročili, vezmite si obyčajný fén. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a zahrievajte zdurené parkety približne 90 minút. V prípade, že poznáte opravára, požiadajte ho o zapožičanie špeciálneho sušiča určeného na takýto problém. Po zahriatí podlahy ju okamžite prekryte koberčekom, alebo inou látkou a zaťažte minimálne 10 kilogramovým závažím na meter štvorcový. Po jednom dni môžete závažie odstrániť a tešiť sa z podlahy bez zdurenín.
Ak sú aj vaše pôvodné podlahy v žalostnom stave, nemusíte byť v žalostnom stave aj vy. Stačí sa poučiť z rád odborníkov a dať všetko do poriadku. Takéto parkety vás vôbec nevyjdú draho. A váš domov bude naďalej skvostom, ktorého cena bude už len narastať.
Pozri tiež: Ako sa účinne zbaviť nečistôt v domácnosti
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku