Nevedela som, čo robiť zo starým posteľným prádlom a plachtami. Potom som objavila týchto 9 nápadov a už ich nikdy nevyhodím len tak

Monizz

Najjednoduchšia cesta, ako sa zbaviť starých, alebo nepoužívaných posteľných obliečok, plachiet, či iných látok je vyhodiť ich do kontajnera. Všetci poznáme situáciu, kedy zlomené kľačíme pri zásuvkách a skriniach plných vecí, no nemáme srdce ich vyhodiť, veď sme ich zdedili ešte po babičke. Preč s výčitkami, máme návod, ako spracovať staré veci na ďalšie použitie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšina z týchto obliečok a plachiet  sa nám nepáči, alebo nám nevyhovuje materiál. A načo by nám vôbec boli silónové obliečky, keď máme nádherné a jemné prestieradlá z bavlny?! Myslíte si, že to, čo vám ukážeme je hlúposť a staré veci v akejkoľvek podobe ostanú len starými vecami? Poďte sa s nami presvedčiť, že to tak nie je a rovno si pripravte nožničky.

Úkryt pre vašu mini záhradku

Ak máte záhradku a chcete rastlinky, či plodiny ochrániť pred nepriaznivým počasím, vezmite do rúk starú plachtu. Príliš horúce letné dni, kedy slnko rastliny viac spáli, akoby im dalo živín už nie sú v našej krajine žiadnym prekvapením. Alebo prílišné dažde, či vetrisko, ktorý pravidelne vyvracia malé stromčeky z koreňov. Váš záhon však môže vydržať aj takéto podmienky. Pod plachtou sa rastliny neudusia, no zároveň budú po celý deň chránené pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

1
amazon.com

Ušite si vlastné šaty

Moja priateľka je hotový expert na prešívanie z nepoužívaných látok. Ak viete aspoň trochu narábať s ihlou a máte doma obliečky alebo plachtu takého vzoru, ktorý by ste mohli nosiť, šite! Je jedno, či budete doma vyrobené šaty nosiť len doma v záhrade alebo sa v nich vydáte aj do mesta. Podstatné je, že ste recyklovali a namiesto smetiaku našla vaša vec ešte svoje využitie.

2
youtube.com

Vyrobte si hrejivé vankúšiky

Keď ma po celodennej práci za počítačom bolí krk, nie je nič lepšie ako priložiť si nahriaty vankúšik naplnený ryžou a bolesť hneď poľaví. A hádajte z čoho mám ten vankúšik vyrobený? No predsa zo starej obliečky na vankúš. Ak vo vašej domácnosti nachádzajú hrejivé vankúšiky využitie, neváhajte ich ušiť zo starých obliečok. Naplňte ich ryžou, fazuľou, alebo žitom, ohrejte v mikrovlnke a prikladajte na bolestivé miesta. ČI už to budú kríže, chodidlá, uchodené lýtka, alebo ramená, vaše telo sa vám poďakuje. A aj príroda.

Náš tip: Ručne vyrobený hrejivý vankúšik môžete ako drobnosť aj podarovať. Navyše ak bude mať látka pekný vzor, obdarovaný sa určite poteší.

4
flickr.com

Vyrobte vášmu miláčikovi nový pelech

Povedzme si otvorene, psie a mačacie peliešky po istom čase začnú nepríjemne zapáchať. Lenže váš domáci miláčik bude milovať zaspávanie na vankúšiku, ktorý bude voňať jeho paničkou. Prečo mu teda neurobiť radosť a nespraviť mu z vankúša, alebo periny, pod ktorou ste spávali vy, peliešok?

6
thedogbedcompany.co.uk

Nákupná taška na rôzne účely

Vieme, že látkové alebo polyesterové tašky dostanete pomaly ku každému väčšiemu nákupu ako darček, ale možno je na čase porozmýšľať, že takúto ponuku odmietnete a namiesto toho si vyrobíte vlastnú tašku na nákup. Pomôžete životnému prostrediu, využijete látku, ku ktorej máte vzťah a za odmenu sa budete tešiť z vlastnoručne vyrobeného nového pomocníka.

7
greenprophet.com

„Utkajte“ si koberček

Koberce, ktoré sa vyrábajú spájaním kusov rôznych látok, sú momentálne veľmi v móde. Nájdete ich v každom obchodnom reťazci s nábytkom a bytovým textilom. Ideálne sa hodia do spálne ako podnožky, používajú ich však čoraz častejšie aj v kúpeľniach. Tak či onak, za takýto koberček nemusíte platiť, ak si ho vyrobíte doma sami. A taká výroba je veľmi jednoduchá, nepotrebujete k nej ani návod. Stačí sa na koberec pozrieť a každý hneď vie, ako vznikol.

8
flickr.com

Vytvorte si sprchový záves

Staré prestieradlo je ideálne na výroby sprchovacieho závesu. Ak vám nevyhovuje jeho farba, vezmite farbivo a látku jednoducho zafarbite. Použite takú farbu, aká sa vám do kúpeľne hodí a recyklovaná novinka je na svete.

9
flickr.com

Vynovte si spacák

Ak je váš spacák už trochu zodratý, prešite si potrebné nedostatky starou látkou. Môžete si vyrobiť nový takmer patchworkový spacák, alebo si doň našiť akoby novú vrstvu, aby ste v ňom najbližšie nemuseli spať spolu s dierami.

10
flickr.com

Ušite látkové obrúsky k stolovaniu

Veľkým hitom v stolovaní sú látkové obrúsky. Servítkam na istý čas odzvonilo a správna gazdinka by mala mať v zásuvke aj súpravu látkových obrúskov, ktoré používa pri stolovaní. Je to jednoduchý a lacný variant, pretože látkové obrúsky v obchodoch nie sú práve najlacnejšou záležitosťou. A pritom ich výroba si nevyžaduje žiadnu špeciálnu námahu ani damaskové látky.

11
flickr.com

Máte aj vy doma staré plachty, obliečky, či iné látky, ktoré by ste najradšej vyhodili, no práve teraz ste sa rozhodli, že ich využijete? Dajte nám vedieť v komentároch a pokojne posielajte aj inšpiratívne fotky.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), littlethings.com

Najnovšie články