Rodičia, pozor. Toto je dôvod, prečo by ste nikdy nemali dať dieťa do autosedačky v bunde

Kristína Hagarová

Foto: pikist

Dávate vaše dieťa do autosedačky v bunde? Robíte veľkú chybu. Podľa odborníkov je základným pravidlom, ktoré by si mal zapamätať každý rodič, práve to, že svoje dieťa nesmie dávať v bunde do autosedačky. 

Aj na kratšie vzdialenosti by mali dávať deťom bundy určite dole. Portál Today zverejnil dôležité video, zároveň však aj odborníčka na cestnú bezpečnosť, Markéta Novotná, lepšie vysvetlila, že pás by mal byť čo najviac na tele. Hoci sa to možno nezdá, je to niečo, čo by ste jednoznačne nemali zanedbať. Pri prudkom zabrzdení by mohlo vaše dieťa, ktoré má na sebe bundu, zo sedačky vyletieť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TODAY (@todayshow)

Testy hovoria jednoznačne

Dokazujú to aj testy, ktoré robili odborníci. Keďže zimná bunda je klzká, pás sa po nej môže zošuchnúť a nemôže držať na mieste. To znamená, že aj telo pravdepodobne neudrží na tom mieste, na ktorom by malo. Podľa stránky Tím bezpečnosti je dieťa správne pripútané len vtedy, keď pod bezpečnostný pás viete len veľmi ťažko zastrčiť prsty. Rovnako to je aj pri dospelých.

Bundu by si mali dole dávať aj dospelí

Okrem toho je dôležité, aby si bundu dávali dole aj dospelí, a to hlavne šoféri. Keď sedí za volantom v zimnej bunde, je obmedzený v pohybe a aj v reakciách na danú situáciu. Nezabúdajte na správne pripútanie nielen dieťaťa, ale aj seba. Pokiaľ máte auto nevykúrené a nechcete vaše dieťa do auta umiestniť bez bundy, skúste radšej navrstviť dve tenké kúsky oblečenia.

Skúste ísť auto vykúriť predtým, než idete s dieťaťom na cestu, poprípade majte vždy deku, ktorou dieťa po zapnutí bezpečnostných pásov prikryjete.