Ak je niečo pre rodičov naozaj ťažké, tak je to počúvať plač ich dieťaťa. Väčšinou sa každý náhli k postieľke, keď počuje plač. Podľa mnohých štúdií je to tak správne.
Už dávno nežijeme v dobe, kedy prevláda názor, že dieťa by sa malo nechať vyplakať, lebo svojho rodiča manipuluje. Dieťa však plačom vyjadruje, že niečo potrebuje, či už je to čistá plienka, mliečko alebo len prítomnosť svojej mamy. Svojho rodiča v takom veku nedokáže manipulovať. Portál Brightside však uverejnil štúdiu, ktorá mnohé mamičky podráždila.
Podľa portálu má tento spôsob výchovy hneď niekoľko výhod, ktoré by malo oceniť dieťa, ale aj rodič. Názory na to sú však rôzne a celkovo je táto téma viac než diskutabilná. Toto sú podľa nich výhody toho, keď dieťa necháte vyplakať.
Nemá to žiadne nežiaduce účinky
Podľa štúdie v The Journal of Child Psychology and Psychiatry to nemá žiadne negatívne dôsledky. Počas experimentu, ktorý bol vykonaný, sa neobjavili žiadne nežiaduce a vedľajšie účinky na vývoj dieťaťa a taktiež to nezhoršilo puto medzi dieťaťom a matkou.
Lepší spánok
Štúdia tiež odhalila, že deti, ktoré necháte v noci plakať, majú lepší spánok. Toto je však veľmi kontroverzný názor. Fakt je, že dieťa sa plačom viac unaví, a preto zaspí rýchlejšie a spí tvrdšie.
Budujú si sebakontrolu
Ďalší názor je, že pokiaľ nebudete hneď reagovať na potreby svojho dieťaťa, naučí sa upokojiť samé. Deti podľa autora štúdia potrebujú nejaký čas osamote, aby sa upokojili a akonáhle sa to naučia, vedia to kontrolovať počas dňa aj počas noci. Otázne je, či to nie je len zvyk na to, že plačom nikoho neprivolá, aby mu pomohol a bol pri ňom.
Majú menej záchvatov hnevu
Deti, ktoré nechajú rodičia vyplakať, sú podľa všetkého menej vyberavé a neposlušné. Podľa tejto metódy sa dieťa upokojí bez pomoci, takže je jasné, že nemajú mať prečo záchvat hnevu.
Naučia sa sami zaspať
Podľa štúdie sa po určitom čase praktizovania sebautišovania deti naučia aj sami zaspať, a to aj v prípade, že sa v noci zobudia. Nie je potrebné žiadne túlenie a maznanie, žiadna pomoc rodičov.
Tieto názory sú v súčasnej dobe považované za zastarané a väčšina matiek sa na to pozerá úplne inak. Ako to máte vy?
Nahlásiť chybu v článku