Odborníčka vysvetlila, prečo by ste nikdy nemali odkladať budík. Dôvod vás prekvapí

Dana Kleinová

Foto: Image by jcomp on Freepik

Žena vysvetľuje, prečo nie je dobrý nápad stlačiť tlačidlo na odloženie budíka. Je to totiž jeden z najhorších spôsobov, ako začať deň. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše Tyla, odkladanie budíka je niečo, čím sme sa previnila takmer všetci. Je to bežná vec, ktorú praktikuje množstvo ľudí každé ráno a majú vďaka tomu pocit, že spia o čosi dlhšie. A hoci sa to môže zdať ako neškodná vec, ukázalo sa, že stlačenie tlačidla odloženia hneď niekoľkokrát počas rána, je jeden z najhorších spôsobov, ako začať deň. Prečo je to však tak?

Foto: pixabay.com

Obnoví sa spánkový cyklus

Mel Robbins – autorka, ktorá je známa svojou prednáškou na TEDx „Ako prestať potápať sám seba“ – sa ponorila do vedy, ktorá stojí za ranným driemaním a tým, ako môže dezorientovať celé dopoludnie.

Právnička, ktorá sa stala tvorkyňou podcastu v epizóde svojho seriálu The Mel Robbins Podcast, vysvetlila, ako stlačenie tlačidla odloženia vedie k niečomu, čo sa nazýva zotrvačnosť spánku. Ako vysvetľuje CDC, spánková zotrvačnosť je dočasná dezorientácia a pokles výkonnosti a/alebo nálady po prebudení zo spánku.

Mel Robbins vysvetľuje, že keď stlačíte tlačidlo odloženia, „ste hore, a keď sa budík vypne, váš mozog sa vráti späť do spánku“. Dodáva: „A toto je vec, na ktorú vedci prišli. Keď po prebudení opäť zaspíte, váš mozog spustí spánkový cyklus.“

Aby sme to dali do kontextu, podľa National Institutes of Health trvá normálny spánkový cyklus u dospelého človeka 90 až 110 minút. Vy sa v ňom však ocitnete len na tých pár minút, o ktorý ste váš budík odložili. A práve preto sa o tých pár minút zobudíte vyčerpaní.

 

Najnovšie články