O účinkoch cesnaku na naše zdravie niet pochýb. Často sa hovorí, že je jedným z najsilnejších prírodných antibiotík. Dokáže zbaviť telo škodlivých látok, zlepšuje funkciu vnútorných orgánov a pomáha pri hornom, teda systolickom tlaku. Jeden strúčik obsahuje viac ako 5 mg alicínu, ktorý s tlakom dokáže pohnúť smerom nadol.
Ako konzumovať cesnak?
Ak máte problémy s krvným tlakom, odporúča sa konzumácia v surovom stave s tým, že najlepšie je dať si jeden strúčik ráno, podobne ako je to pri tabletkách. Chybu neurobíte ani vtedy, ak si cesnak opražíte na panvici alebo upečiete v rúre celú hlavičku. Takýto cesnak nemá tak ostrú vôňu a chuť, no liečivé účinky si zachováva.
Konzumácia by mala byť v intervaloch 2-3 dni a potom taký istý počet dní pauza. Cesnak znižuje hladinu cholesterolu v krvi a taktiež vyčistí cievy. Užitočný je aj pre ľudí s nadváhou alebo cukrovkou.
Pečený cesnak má vysokú nutričnú hodnotu, čo znamená, že vám dodá energiu a vyrieši problémy s únavou. Zrýchľuje metabolizmus, a preto sa odporúča jeho konzumácia aj počas diéty.
Ako sa správa cesnak v žalúdku počas 24 hodín?
1 hodina: Organizmus ho vníma ako potravu prijatú do žalúdka
2-4 hodiny: Cesnak odstráni voľné radikály
4-6 hodín: Pomáha odstrániť nadbytočné tekutiny z tela
6-7 hodín: Ničí škodlivé baktérie, ktoré sú prítomné
8-10 hodín: Cesnak zabraňuje oxidácii buniek v tele
10-24 hodín: Podporuje celkovú očistu organizmu. Odstraňuje toxíny a pôsobí proti patogénnym baktériám. Dokonca aj po 24 hodinách pokračuje v práci a pomáha najmä pri čistení organizmu.
Ak sa vám veľmi nechce púšťať do konzumácie cesnaku, ktorý je surový alebo pečený, môžete si z neho pokojne vyrobiť cesnakovú pastu, prípadne ho pridávať do rôznych jedál. Hodí sa k mäsu, do rizota, do niektorých polievok a podobne. Okrem vynikajúcej chuti z plnohodnotného jedla vyťažíte aj pozitívne účinky na svoje zdravie. Samozrejme, nezabúdajte na pravidelný pitný režim.
Nahlásiť chybu v článku