Peter Pellegrini: Buď Igor Matovič odstúpi, alebo ho budeme odvolávať

Lucia Mužlová , TASR

Foto: TASR - Michal Svítok

Po včerajšej kauze so záverečnou prácou premiéra Igora Matoviča dnes zvolal Peter Pellegrini tlačový brífing. Oznámil na ňom, že Matovič sa verejne priznal ku krádeži a je zlodej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podpredseda Národnej rady SR a líder vznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini vyzýva Igora Matoviča, aby pre kauzu svojej diplomovej práce odstúpil z funkcie predsedu vlády.

Ako povedal na dnešnej tlačovej konferencii pred budovou NR SR, ak tak premiér neurobí do pondelka 20. júla, strana Hlas – sociálna demokracia začne zbierať podpisy pre zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by premiéra odvolávali z funkcie. Pellegrini ozrejmil, že v tejto súvislosti oslovia ostatné opozičné strany, predovšetkým Smer – sociálnu demokraciu (Smer-SD).

„Igor Matovič založil celú svoju politickú existenciu na sľube, že bude bojovať proti zlodejom. Štyri mesiace po voľbách sa však ukázalo, že tento predseda vlády je sám zlodejom. Priznal sa k tomu aj vo svojom profile na sociálnej sieti. Zlodej a klamár predsa nemôže byť predsedom vlády SR,“ uviedol Pellegrini. Prízvukoval, že za takýto čin sa automaticky odstupuje z funkcie. „Je to hanba nielen pre neho, ale aj pre nás všetkých, že dnes máme v Bruseli premiéra s pochybným titulom,“ priblížil podpredseda pléna.

Reaguje aj komora učiteľov

Slovenská komora učiteľov (SKU) rezolútne odmieta akceptáciu podvodov a lajdáctva, hoci aj ako dôsledok zlého nastavenia vzdelávacieho systému. Odmieta tiež zľahčovanie etických noriem, najmä u tých, ktorí majú tieto hodnoty presadzovať a skvalitňovať. Reaguje tak na situáciu týkajúcu sa diplomových prác niektorých politikov.

„Komora učiteľov vyjadruje opätovné poľutovanie nad tým, že pribúda počet politikov s pochybným prístupom k vzdelaniu,“ uvádza SKU.

Komora učiteľov preto žiada očistu celého školského systému od korupcie, mocenských bojov a netransparentnosti, začať podľa nej treba vysokým školstvom. „Korupčné udeľovanie titulov, čoho príkladom sú aj profesori, ktorí v minulosti pôsobili v štruktúrach ministerstva školstva, mocenské boje medzi katedrami, premnožené nekvalitné publikovanie s cieľom získania vyššej akademickej hodnosti, netransparentnosť volieb do akademických senátov a nominovania do funkcií bránia tomu, aby bola nastolená a vnímaná predovšetkým kvalita škôl,“ upozorňuje SKU.

Od ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) očakáva aj v tejto súvislosti otvorenosť, úprimnosť, pravdivé a plné pripustenie závažnosti chýb.

Viacerí vládni predstavitelia čelia v poslednom období podozreniam z plagiátorstva pri svojich diplomových prácach. Vláda má prísť s úpravou zákona, ktorý má riešiť tieto problémy vysokoškolských prác.

Najnovšie články