Poburujúce výsledky analýzy platov učiteľov. Na Slovensku zarábajú menej ako predavači v obchode

SITA

FOTO TASR - Martin Baumann

Analýza porovnávala plat učiteľa v jedenástich európskych krajinách s platom pracovníka zákazníckej podpory a s predavačom v obchode. Podľa výsledkov zarobí slovenský učiteľ na základnej škole oveľa menej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Učiteľ základnej školy zarába na Slovensku menej ako pracovník zákazníckej podpory, hoci na podporu klientov obvykle netreba vysokoškolský titul. Oproti predavačom v obchode zarábajú učitelia na základných školách o 17 percent viac. Vychádza to z analýzy portálu Platy.sk spoločnosti Profesia, ktorú agentúre SITA poskytla PR manažérka Nikola Richterová. Dodáva, že analýzu robili aj v ďalších 11 európskych krajinách, kde má web Paylab.com svoj platový portál.

Foto: pixabay

Plat učiteľa základnej školy je na Slovensku v porovnaní s pracovníkom zákazníckej podpory o približne šesť percent nižší. Na prácu v zákazníckej podpore pritom zhruba 85 percent ponúk na Profesii.sk žiada len stredoškolské vzdelanie. Spomedzi porovnávaných krajín učitelia základných škôl zarábali lepšie než pracovníci zákazníckej podpory v Chorvátsku, Rumunsku, Fínsku a v Českej republike.

foto: Unsplash

Portál porovnával aj zárobky vysokoškolských pedagógov a lekárov. Na Slovensku zarábali oproti lekárom najmenej, ich platy boli o 38 percent horšie. Menej ako lekári zarobia vysokoškolskí učitelia aj v Česku, vo Fínsku či v Estónsku. Naopak, v Rumunsku mali vysokoškolskí učitelia takmer dvojnásobné platy ako lekári.