Už pred niekoľkými dňami meteorológovia predpovedali silné búrky, no toto asi nikto nepredpokladal. Slovenskom sa v pondelok prehnal vzdušný vír.
Ako uvádza portál Imeteo, dalo sa predpokladať, že v pondelok sa na Slovensku vyskytnú supercelárne búrky, čo sa aj potvrdilo a na našom území ich vzniklo hneď niekoľko. Zasiahli okres Vranov nad Topľou, kde sa vyskytli krúpy s priemerom 4 centimetre a spôsobovali veľké škody.
Vír zasiahol Gemer
Najextrémnejšie to však zasiahlo práve Gemer. Poobede sa nad Revúckou vrchovinou začala vytvárať supercelárna búrka, ktorá následne postupovala smerom k severovýchodu a zoslabla nad Hornádskou kotlinou. Nad Gemer doniesla veľké krúpy.
Poškodil domy a strechy
Vír zasiahol obec Gemerská Ves, kde po ňom zostali poškodené stromy, strechy a domy. Hasiči informovali, že spôsobil škody na zhruba 100-metrovom páse. Portálu zaslal čitateľ aj video, kde vidieť lievik začínajúceho tornáda a následne tornádo samotné, ktoré vyčíňalo na Gemeri.
Ako však uvádza SITA, dnes by malo byť počasie priaznivejšie. Na území Slovenska bude polojasno až oblačno, na východe miestami až zamračené. Zrána sa ojedinele môže vyskytnúť hmla, miestami aj prehánky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.
Najvyššia denná teplota 16 až 21 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami ojedinele chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo ôsmich stupňov. Fúkať bude slabý, prechodne južný až juhozápadný vietor s rýchlosťou dva až šesť metrov za sekundu (päť až 20 km/h). Predpokladané množstvo zrážok bude do dvoch milimetrov.
Nebolo to klasické tornádo
Ako informuje TASR silný vzdušný vír, ktorý sa v pondelok vytvoril v obci Gemerská Ves v okrese Revúca, poškodil niekoľko domov a ďalších stavieb, vyvalil viacero stromov a strhol elektrické vedenie. TASR to potvrdil Jozef Mikuda z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Revúca. „Naši príslušníci na mieste stále zasahujú. V časti Šankovce je poškodených asi osem striech na rodinných domoch. Je tam strhnutá strešná krytina, nie je však poškodená konštrukcia. Strhnuté sú tiež nejaké jednoduché strechy na garážach a prístreškoch. Strhlo aj elektrické vedenie. Elektrikári odstraňujú spadnuté stromy a snažia sa uvoľniť vedenie,“ priblížil Mikuda s tým, že pri živelnej udalosti nebol nikto zranený.
Podľa jeho slov nešlo o klasické tornádo, ktoré by sa v strednej Európe v hornatom teréne ťažko vytvorilo. „Dá sa však hovoriť o nejakom silnom vzdušnom víre, ktorý bol asi v šírke sto metrov. Vietor bol koncentrovaný v úzkom páse a prešiel časťou Šankovce. Tým pádom sa to mohlo javiť ako tornádo, mať taký charakter,“ poznamenal Mikuda. Doplnil, že v ďalších častiach dediny a ani v okolitých obciach nevznikli škody.
Ako pre TASR uviedla starostka Gemerskej Vsi Monika Lévaiová, v súčasnosti sa nachádza na mieste pohromy, a spolu s ďalšími obyvateľmi sa snažia odstraňovať jej následky. „Tá smršť povyvaľovala stromy, ploty aj altánky. Poškodených je minimálne šesť domov aj s prístavbami a garážami,“ konkretizovala starostka.
Nahlásiť chybu v článku