Rodičia, máte nárok na tento príspevok? Postačí, keď splníte tieto podmienky

Kristína Hagarová , TASR

Foto: unsplash

Rodičia môžu poberať predĺžený rodičovský príspevok. Musia však spĺňať niekoľko podmienok. Jeho suma sa okrem toho od augusta zvýšila o viac ako 60 eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na svojom facebooku, pokiaľ dieťa nebolo z kapacitných dôvodov prijaté do materskej školy, majú rodičia nárok na predĺžený rodičovský príspevok. Umožnené im to bude vďaka platnej novele školského zákona.

Valorizácia príde až v roku 2025

„V prípade, že sa rodičovi podarí umiestniť dieťa do inej štátnej materskej školy, ktorej zriaďovateľom je územná samospráva, je povinný oznámiť to do 8 kalendárnych dní na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Nárok na rodičovský príspevok mu následne zaniká,“ informujú.

Tradičná valorizácia príspevku mala pôvodne nastať až v januári 2024, ale urýchlila ju nedávna novela zákona o rodičovskom príspevku. Ak sa oprávnenej osobe neposkytovalo materské na dieťa, na ktoré si uplatnila nárok na rodičovský príspevok, ten vzrastie z pôvodných 301 eur na sumu 345,20 eura. Pokiaľ sa rodičovi poskytovalo materské, príspevok sa zvýši z doterajších 412,60 eura na 473,30 eura. Najbližšia valorizácia rodičovského príspevku bude od 1. januára 2025.

Všetky ďalšie informácie a potrebné žiadosti nájdete TU.

Najnovšie články