POZOR: Na Európu udrela víchrica, napáchala prvé škody. Takto zasiahne aj Slovensko

Hyriaková Kristína , SITA

Foto: TASR/AP

Na Európu udrela víchrica s menom Ignatz a stihla napáchať prvé škody. V priebehu dňa zosilnie a môže napáchať oveľa viac problémov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Imeteo, víchrica najskôr zasiahla Francúzsko, kde počas noci priniesla vietor o sile orkánu. Na stanici Pointe du Raz namerali náraz vetra o sile až 133 km/h. Silný vietor o sile 107 km/h bol zaznamenaný aj v Paríži. Neskôr sa vietor presunul do Nemecka a v Holandsku sa objavilo aj tornádo. To spôsobilo vážne škody, no zatiaľ našťastie nie sú hlásené žiadne obete. Dve autá však tornádo hodilo cez ulicu, poškodili sa strechy, vyvalili stromy aj rozbili okná.

Foto: archív TASR

Vietor mieri aj ku nám

Najsilnejší vietor zaznamenali v Nemecku, kde hlásili náraz až 161 km/h. Ignatz už mieri aj do Čiech, pričom nárazy vetra budú silnejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Nárazy vetra môžu presahovať rýchlosť až 100 km/h a takýto silný vietor môže zasiahnuť aj Prahu. Čo sa týka Slovenska, tak aj naše územie zasiahne silný vietor, aj keď bude oveľa slabší ako v iných krajinách. Fúkať bude najmä na západnom Slovensku a v horách.

Varovanie meteorológov

Meteorológovia dnes varujú pred silným vetrom na horách. Vydali preto druhý stupeň varovania pre okres Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojej webovej stránke. Druhý stupeň výstrahy pred vetrom na horách platí od 9. hodiny až do 20. hodiny. Vietor môže v polohách nad 1 800 metrov dosiahnuť rýchlosť 135 až 180 kilometrov za hodinu.

Prvý stupeň výstrahy pred vetrom na horách platí dnes pre okresy Námestovo, Ružomberok, Dolný Kubín, Banská Bystrica, Martin a Žilina. Výstraha je v platnosti počas celého dňa. SHMÚ zároveň vydala výstrahu prvého stupňa pre vietor v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Na západe Slovenska platí prvý stupeň výstrahy pred vetrom pre okresy Dunajská Streda, Senec, Pezinok a Bratislava. Výstraha potrvá od ranných hodín do 16. hodiny popoludní.

Najnovšie články