Časté močenie, silná menštruácia a prílišné ochlpenie. Toto je 7 príznakov závažných ochorení, ktoré by ženy nemali ignorovať

Zuzana Fulopova

Rozoznať choroby u žien môže byť ťažšie ako u mužov, pretože mnohé majú príznaky, ktoré sú spojené s menštruáciou. Ak ale zaznamenáte akúkoľvek zmenu, hoci aj nepatrnú, nebojte sa o nej porozprávať so svojím lekárom. Predsa len, mnohé ochorenia sa dajú vyliečiť pri včasnej diagnostike. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dnes vám prinášame sedem príznakov, ktoré by ste nemali podceňovať, a ak ich u seba spozorujete, neváhajte o nich informovať lekára. Môže sa totižto  jednať o nebezpečné ochorenie.

Časté močenie

pixabay.com

Ak si všimnete, že chodíte často na toaletu a pritom ste nepili veľa, zbystrite. Za bežných okolností by ste mali toaletu navštíviť štyri až desaťkrát za deň s normálnou spotrebou vody. Teda ak si všimnete prekročeniu normy, poraďte sa s lekárom. Môže sa totižto jednať nielen o problémy s obličkami a močovým traktom, ale aj o hormonálne poruchy alebo problémy s mikroflórou vagíny. Dokonca môže ísť aj o také ochorenie ako je cukrovka.

Strata hmotnosti

pixabay.com

Ak nechudnete cielene a napriek tomu ste za posledných šesť až dvanásť mesiacov schudli štyri až šesť kíl, určite to nie je v poriadku. Môže ísť napríklad o Crohnovu chorobu, diabetes typu II alebo rakovinu. Tento príznak napovedá, že niečo sa v tele deje a rozhodne by ste sa zo straty kíl nemali tešiť, ale navštíviť lekára.

Prílišné ochlpenie

pixabay.com

Ak zaznamenáte zvýšenie množstva ochlpenia kdekoľvek na svojom tele, neberte to na ľahkú váhu. Nemusí sa jednať len o kozmetickú vadu, ale aj o špecifické ochorenie. V tele máte totižto veľa mužských hormónov, čo môže viesť neskôr k neplodnosti a poruchám metabolizmu, dokonca k rakovine prsníka alebo k endometriálnym ochoreniam.

Krvácanie po menopauze

pixabay.com

Ak uplynul už rok  alebo viac času po poslednom menštruačnom krvácaní a zrazu sa u vás  dostaví krvácanie alebo krvavé výtoky, určite navštívte svojho gynekológa. Môže sa jednať o patologické procesy alebo dokonca o príznak rakoviny maternice, fibroidy alebo cervicitídu.

Zmeny v prsníkoch

pixabay.com

Aby sme zamedzili výskytu rakoviny prsníka, mali by sme si ich pravidelne samovyšetrovať. Prvé príznaky tejto choroby nie sú ľahko rozpoznateľné, preto sa nebojte pri akékoľvek zmene poradiť s lekárom. Predsa len, pri predčasnej diagnostike je vysoká pravdepodobnosť vyliečenia. Ak vás už bolí v hrudníku a v lymfatických uzlinách, môže byť neskoro.

Neobvyklý výtok

pixabay.com

Výtok počas ovulácie, t.j. asi dva týždne po menštruácii, je normálny. Ak však spozorujete atypický výtok s nepríjemným zápachom, môže sa jednať napríklad o zápal alebo infekčnú chorobu a rozhodne by ste mali navštíviť svojho gynekológa.

Silná menštruácia

pixabay.com

Pokiaľ máte menštruáciu viac ako sedem dni a hygienickú vložku meníte častejšie ako po troch hodinách, mali by ste pozorne čítať ďalej. Dôvodom síce môže byť aj dedičnosť alebo preťaženie organizmu, ale môže sa jednať aj o zápal, myómy, endymetriózu alebo poruchu štítnej žľazy. Priebeh svojej menštruácie by ste teda nemali podceňovať.

Akékoľvek atypické prejavy a zmeny na svojom tele by sme nemali ignorovať. Napriek tomu niektoré choroby prídu aj bez príznakov, preto by sme nemali podceňovať aj pravidelné  preventívne prehliadky jeden až dvakrát za rok. Nepodceňujete ich? Podeľte sa s nami v komentároch.

Pozri aj: Hollywoodská herečka Cameron Diaz konečne priznala čo sa už dlho šepkalo. Vo veku 45 rokov sa jej konečne splnil sen

                                                                                                                                     Zuzu, adme.ru

Najnovšie články