Mnohí ľudia už sú z koronavírusu naozaj frustrovaní. Protestujú proti rôznym opatreniam, ktoré nám odporúča vláda a pandemická komisia a tvrdia, že chcú žiť normálny život.
Väčšina z nás práve preto siaha po každej pozitívnej správe, ktorú dostaneme. Najnovšie výbornú správu prináša práve Robert Mistrík. Na sociálnej sieti zverejnil správu, ktorá nám ukazuje, že hoci situácia je vážna, ešte stále to nie je také zlé, ako by sme si možno mysleli. Dokonca sú správy naozaj veľmi pozitívne.
Dobré správy
„Dobré správy. Hoci aktuálny vývoj pandémie nie je dobrý, predsa je tu veľmi dôležité svetielko nádeje. Podľa dvoch štúdií v renomovaných vedeckých časopisoch New England Journal of Medicine a Nature Immunology pretrvávajú protilátky u pacientov, ktorý prekonali COVID19, niekoľko mesiacov. Podobne robustne zareagovali aj T-lymfocyty, ktoré hrajú tiež dôležitú úlohu v boji organizmu s infekciou. Čo to znamená?“
Svitá nádej
„Svitá nádej, že vakcíny nás môžu skutočne chrániť pred vírusom a to počas nezanedbateľne dlhého obdobia. Vedci sú opatrne optimistickí, no je to svetlo na konci tunela a ak sa všetko dobre podarí, ľudia neuveria antivaxinačným hlúpostiam a nechajú sa zaočkovať, svet sa môže časom vrátiť do normálnych koľají.“
Ako je to s rúškami?
„Ďalší dôležitý vedecký článok v New England Journal of Medicine priniesol zaujímavú tézu, že rúška sú nielen účinným prostriedkom znižovania rizika infekcie, ale majú za následok mierny, alebo dokonca asymptomatický priebeh ochorenia COVID 19, ak už k infekcii došlo. Na tomto mieste treba zdôrazniť, že podstatne účinnejšie sú dvojvrstvové, alebo najlepšie chirurgické rúška. Dnes nás chránia pred infekciou rúška, niekedy začiatkom budúceho roka to bude dúfajme vakcína. Držme si palce.“
Mnohí sú nadšení
Mnohí ľudia sú z týchto správ skutočne nadšení, hoci ľudia, ktorí sú proti očkovaniu, si svoju skepsu pravdepodobne ponechajú. „Som rada takejto a vedecký výskum ukázal, že vakcína je nádej pre všetkých. Konečne nejaký dôveryhodný článok. Je to ako malé svetielko na konci tunela. Ak to bude všetko dobré, tak sa zaočkujem. A tí, čo sú antivaxi, nech sa svojou vinou ohrozia, ja chcem konečne normálny život bez stresu strachu a najmä rúška,“ napísala jedna komentujúca.
Zistenia, o ktoré sa opiera Robert Mistrík, publikoval magazín New England Journal of Medicine. Hoci sa to mnohým ľuďom nepáči a rúška im prekážajú, je dôležité, aby sme sebe a aj ostatným okolo nás zabezpečili aspoň nejakú ochranu, pokiaľ je to možné.
Nahlásiť chybu v článku