Seniori môžu prísť o tisíce eur. Vláda chystá ďalšie zmeny v dôchodkoch, ktoré mnohých ľudí nepotešia

SITA

Foto: Pexels/Pixabay

V posledných dňoch sa opäť intenzívnejšie diskutuje o druhom dôchodkovom pilieri a potrebe jeho zmeny. V prvej polovici marca sa štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš vyjadril, že celý dôchodok musí byť garantovaný.

„Penzijný systém pozostávajúci z dvoch pilierov musí fungovať takým spôsobom, aby s absolútnou istotou garantoval ľuďom primeraný príjem po ukončení pracovne produktívneho obdobia života. To znamená, že toto ústavné právo musí garantovať nielen jedna z dvoch častí dôchodkového systému, ale systém celý,“ uviedol B. Ondruš. Podľa analytika INESS Martina Vlachynského, pre vlády SMERu bol druhý pilier vždy tŕňom v oku a zasadili mu mnoho rán.

Ako to bude s druhým pilierom?

„Najťažšími bolo zníženie príspevkov na menej než polovicu v roku 2012 a presun sporiteľov do dlhopisových fondov, ktorým ich vláda pripravila o niekoľko miliárd eur výnosov. Aj aktuálna vláda začala rovno tým, že opäť znížila príspevky,“ zhodnotil minulosť. Ako dodáva, druhý pilier je posledná tučná klobása, ktorá ešte leží na stole, a bol by v tom čert, aby sa z nej vláda nepokúsila odhryznúť.

Foto: Image by Freepik

Príspevky budú nižšie

Analytik preto očakáva ďalšie osekávanie príspevkov. „To okamžite vláde uvoľní stovky miliónov eur na financovanie 13. dôchodkov. Druhý pilier to tak zmení na nástroj len pre bohatých,“ dodáva. V úsporách v rámci druhého piliera je v súčasnosti takmer 15 mld. eur. „Zdá sa, že táto vláda nemá žiadne zábrany, no i tak si nemyslím, že by sa tieto peniaze pokúsila priamo znárodniť tak, ako to skoro spravil Orbán v roku 2011 či poľská vláda v roku 2016. Malo by to značné právne, ekonomické aj politické dopady. Samotný SMER v podobe Erika Tomáša chcel II. pilier dokonca v roku 2018 ústavne zagarantovať,“ komentuje analytik INESSu.

Ako ďalej pokračuje, môžu sa pokúsiť II. pilier rozleptať a následne dať sporiteľom ponuku, ktorá sa neodmieta – ich peniaze „zachrániť“ v Sociálnej poisťovni.

Je to v súlade s ústavou?

Najnovšie články