8 pravidiel etikety, ktoré pred niekoľkými rokmi neexistovali, no teraz by ich mal poznať a dodržiavať každý

Hyriaková Kristína

Foto: freepik/Instagram

V modernej spoločnosti je jednou z najdôležitejších vecí práve to, aby človek vedel, ako sa má správať. Na to je dobrá etiketa. Už dlhé roky sa z generácie na generáciu preklápajú rôzne pravidlá, ktoré si ľudia dobou upravujú, aby to práve spoločnosti vyhovovalo. 

Keďže technika ide míľovými krokmi dopredu a niečo, čo je bežné pre generáciu minulú, nie je až také bežné pre súčasnú, je dosť možné, že by sme sa mali pozrieť na to, čo bude platiť v budúcnosti. Tieto pravidlá etikety ste možno pred desiatimi rokmi nepoznali. Teraz sa však stávajú realitou a určite stojí za to sa na ne pozrieť.

Foto: unsplash

Fotografovanie jedla

Mnohí mladí ľudia nejdú do kaviarne alebo do reštaurácie s tým, že si neodfotia, čo im príde na tanier. Stáva sa to už akousi bežnou súčasťou, no asi je jasné, že keď vytiahnete v drahej reštaurácii celú techniku a začnete robiť stovky fotografií, nie je to veľmi slušné. Počas večere by teda mobil nemal byť vôbec na stole a keď ide o bežnú kaviareň a chcete zachytiť vzor na mliečnej pene, urobte jednu fotografiu bez blesku, aby ste nikoho nerušili.

Foto: unsplash

Pozor na zverejňovanie na sociálnych sieťach

Fotografie z bujarých večierkov určite nie sú niečo, čo by chcel každý vidieť na sociálnych sieťach. Asi to najhoršie, čo sa v dnešnej dobe môže stať je, že niekto uverejní vašu kompromitujúcu fotografiu. To však platí aj naopak. Určite nezverejňujte fotografie ľudí bez toho, aby ste ich požiadali o povolenie. Nie každý si želá, aby bola jeho fotografia na sociálnych sieťach a v dnešnej dobe sú mnohí ľudia proti.

Fotografovanie v nevhodných situáciách

Skôr či neskôr určite niekto podrobnejšie napíše príručku etikety, ktorá sa bude zaoberať práve tým, kedy je vhodné sa fotografovať a kedy nie. Na druhej strane, každý vyzretý človek, ktorý vie posúdiť situáciu, vie aj to, kedy nie je vhodné fotografovať. Pozor by ste si mali dať aj pri obľúbených selfie fotkách.

Čo robiť, keď niekto zverejní vašu fotografiu?

Ak si všimnete, že je vaša fotografia niekde uverejnená, ale vy s tým nie ste stotožnený, je asi jasné, že najrozumnejšie je slušne požiadať, aby dal tú fotografiu preč. Slušnosť káže, že ju z danej stránky alebo z profilu, odstráni. Opäť to platí aj opačne.

Foto: unsplash

Čo s gifmi a emotikonmi?

Stále platí pravidlo, že takéto doplnky komunikácie sú pri formálnej komunikácii maximálne nevhodné. Taktiež aj s človekom, ktorý je pre vás v podstate neznámy a až tak dobre ho nepoznáte. Určite by ste ho nemali zahrnúť stovkou smajlíkov. Dajte si na to pozor.

Ako reagovať na zlé správy?

Mnohí ľudia nevedia, ako majú zareagovať na správy o smrti alebo rôzne iné katastrofy. Asi vám je to jasné, ale nemusíte reagovať na všetko, čo vidíte na internete. Ak sa cez sociálne siete dozviete, že niektorému z vašich známych zomrel príbuzný, môžete mu napísať správu. Nemusíte všetko komentovať. To, že nenapíšete pod správu o hurikáne, že vás to mrzí neznamená, že to ignorujete.

Foto: unsplash

Čo so slúchadlami?

Počúvanie hudby v autobuse a v kaviarni sa už jednoducho stáva súčasťou mladých ľudí. Teraz sa však naskytla otázka či by si ich mali po príchode do kaviarne mali zložiť. Slúchadlá sú však skvelým spôsobom na to, ako naznačiť, že niekto nechce byť vyrušovaný. Takže záver je, že si ich môžete pokojne nechať.

Postavenie mužov a žien

Počas konferencií sa ľudia nerozdeľujú na ženy a muži, jednoducho sú to odborníci. Na druhej strane sa stále považuje za slušné, keď muž podrží žene dvere. Rozlišujú sa však pracovné situácie a sociálne situácie. V pracovných je dôležité dodržiavať profesionálnosť a je to dôležité hlavne v dnešnej dobe, kedy rozdiely medzi mužmi a ženami vidíme na dennom poriadku.

Čo si myslíte o novodobej etikete? Bude to o niekoľko rokov v príručkách?

Najnovšie články