Seniori sa dočkali vyplatenia 14. dôchodku: Táto kalkulačka vám presne povie, koľko peňazí dostanete

Kristína Hagarová , SITA

Foto: maxpixel

Seniori sa konečne dočkali. Aj keď mali dostať takzvané 14. dôchodky už v novembri, Sociálna poisťovňa ich začala vyplácať v decembri.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál TVNoviny, dôchodcovia si môžu prilepšiť o 35 až 210 eur podľa výšky ich dôchodku. Konkrétna suma sa odvíja podľa 70 % z toho, čo dôchodcovia dostali v lete pre vysokú infláciu. Najviac peňazí dostanú tí seniori, ktorí majú najnižší dôchodok, teda do 234,42 eur. Najmenej, 35 eur, dostanú tí, ktorí mesačne poberajú viac ako 928,87.

O 14. dôchodok nie je potrebné požiadať, Sociálna poisťovňa ho vyplatí automaticky spolu so štandardným dôchodkom v bežnom termíne.

Foto: unsplash

Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej internetovej stránke kalkulačku na výpočet sumy štrnásteho dôchodku. Poberateľ dôchodku do nej vpíše sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré dostáva. Po kliknutí na políčko „vypočítať“ zistí, v akej sume mu patrí štrnásty dôchodok. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Vypočítate si to jednoducho

Kalkulačka umožňuje zápis aj v inej mene ako euro, pričom zabezpečí prepočet inej meny na euro. Na prepočet dôchodku z cudziny sa použije referenčný výmenný kurz určený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý bol platný 1. októbra 2022. Sociálna poisťovňa vyplatí štrnásty dôchodok automaticky, bez žiadosti penzistu.

Foto: unsplash

Maximálna suma štrnástej penzie bude 210 eur, dostanú ju poberatelia dôchodku vo výške 234,42 eura a nižšie. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 234,43 eura do 928,86 eura sa suma štrnásteho dôchodku bude znižovať až do minimálnej sumy 35,01 eura. Najnižší štrnásty dôchodok vo výške 35 eur dostanú poberatelia, ktorí dostávajú dôchodok v sume 928,87 eura a vyššie.