Sestrička z hospicu prezradila, čo ľudia pred smrťou najviac ľutujú. Z ich odpovedí vám prejde mráz po chrbte

Dana Kleinová

Foto: TikTok (@hospicenursejulie) /Image by freepik

Sestrička, ktorá pracuje s nevyliečiteľne chorými ľuďmi, sa často stretáva so smrťou. Mnohí jej pacienti jej stihli povedať o svojich posledných želaniach. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Žena menom Julie už niekoľko rokov pracuje v hospici. A hoci sa denne stretáva s trpiacimi ľuďmi, svoju prácu by nemenila. Má ju dokonca natoľko rada, že o nej začala hovoriť na sociálnych sieťach a dala ľuďom príležitosť spýtať sa jej na čokoľvek, čo ich zaujíma. Hovorila tak o rôznych ochoreniach, o živote s demenciou, ale tiež o tom, ako môžu ľudia podporiť svojich blízkych, ktorých čas sa neúprosne blíži.

@hospicenursejulie Dementia explained. I hope this i information decreases fear. #hospicenursejulie #nothingtofear #caregiversoftiktok #dementiaawareness #dementiacaregiver #dementia #nursing #hospice #educationalpurposesonly #education ♬ original sound – 💕 Hospice nurse Julie 💕

Čo najviac ľutujú

Medzi častými otázkami, ktoré Julie dostáva, sa dostala aj taká, čo ľudia ľutujú pred smrťou najviac.

„Väčšina z nich vyjadruje ľútosť nad tým, že sa dostatočne nestarali o svoje zdravie a že neocenili už len ten fakt, že sú nažive. Celý  svoj život zasvätili práci a netrávili viac času s rodinou. Z toto mi vyplýva, že ľudia by mali vo všeobecnosti žiť viac pre prítomný okamih a nebrať fakt, že sú zdraví, ako samozrejmosť. Nemali by ste, ak sa to trochu dá, pracovať od ráno do večera a tráviť radšej čas s tými, ktorých máte radi a na ktorých vám záleží,“ vysvetlila Julie, ktorá tak každý deň dostáva príležitosť zamyslieť sa nad životom.

Julie sa zároveň podelila o príbeh pacientky, ktorá sa nikdy nevydala ani nemala deti, a tak ako 102-ročná zomierala sama. Dostala totiž otázku, či bezdetní ľudia ľutujú na smrteľnej posteli, že si nezaložili rodinu a tak sú v posledných okamihoch sami. To však nebol prípad tejto ženy. Hoci prežila všetkých svojich príbuzných, vrátane svojej sestry.

Julie sa s ňou rozprávala v štádiu, kedy len ležala na posteli, vedelo sa, že zomiera a už nedokázala ani otvoriť oči. Spýtala sa jej, či bola niekedy vydatá, na čo jej povedala nie. Keď sa jej však Julie spýtala, či bola niekedy zaľúbená, starenka sa zasmiala a odpovedala jej: „Veľakrát.“ Julie povedala, že z nej necítila žiaden smútok a hoci nebola obklopená deťmi či vnúčatami, vôbec z toho nebola nešťastná.

@hospicenursejulie Reply to @kaitmichaud #hospicenursejulie #hospice #learnontiktok #PepsiApplePieChallenge ♬ See You Again (Piano Arrangement) – Alexandre Pachabezian

Najnovšie články