Silný vietor lámal stromy a dosiahol silu orkánu. Víchrica Mortimer má už 3 nevinné obete

Lucia Mužlová

Foto: TASR/DPA

Aj na Slovensku včera vyčíňal silný vietor, ktorý lámal stromy, trhal strechy a bohužiaľ, má aj svoje obete. U nás prišiel o život len 14-ročný chlapec. V Poľsku umrel jeden človek a v Nemecku padajúci strom zabil 41-ročného motocyklistu.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fräulein Immerarm (@fraeulein_immerarm) on

Víchrica Mortimer

Ako informuje imeteo.sk, do Európy sa dostala hlboká tlaková níž s názvom Mortimer. Už včera a predvčerom priniesla silný vietor do oblasti Nemecka, počas noci a postúpila aj nad naše územie. Priniesla dážď, no najmä silný nárazový vietor, ktorý na horách dosahoval silu víchrice.

Víchrica, ktorá v pondelok zasiahla viaceré časti strednej Európy, si na juhu Poľska vyžiadala život jedného človeka a dvoch zranených, keď na ich autá spadol strom. Z iných miest v krajine hlásili ďalších päť zranených osôb, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestnych hasičov. Hasiči odstraňovali popadané stromy z ciest na celom území Poľska. Bez dodávok elektriny v dôsledku poškodenia elektrického vedenia zostali státisíce ľudí.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Micha R. Schönhof (@thenexttry) on

V Čechách mal silu orkánu

V Česku bolo bez elektriny takmer 30.000 domácností. Vietor, ktorý vyvracal stromy, v krajine komplikoval aj železničnú i cestnú dopravu. Stromy popadali aj na elektrické vedenie neďaleko Lipska, v dôsledku čoho zostalo v regióne bez elektriny celé hodiny viac ako 5000 ľudí. Berlínske zoologické záhrady zostali v pondelok zatvorené. Podľa meteorológov do 06.00 h zaznamenala najsilnejší náraz vetra hora Sněžka na severe krajiny, kde fúkalo rýchlosťou 157 kilometrov za hodinu, čo je sila orkánu.

Za posledných 12 hodín sa na Slovensku stalo takmer 230 technických udalostí, pri ktorých bola potrebná pomoc hasičov. Z celkového počtu zásahov až 90 percent tvorili výjazdy k popadaným stromom, ktoré blokovali vozovku, spadli na zaparkované vozidlá alebo inak ohrozovali okolie. Silný vietor v pondelok spôsobil pád stromu aj v areáli materskej školy na Námestí SNP v Detve. Deti sa pritom na mieste hrali iba štvrťhodinu predtým. Informuje o tom internetová stránka mesta.

Najnovšie články