Situácia s liekmi je na Slovensku kritická. Už niekoľko mesiacov Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky tvrdí, že to nie je dobré, teraz hovoria, že takto zle na tom náš trh ešte nebol.
Informuje o tom portál TVNoviny, ktorý tiež poukázal na to, že podľa ministerstva ľudí stále máme čím liečiť. Podľa nich by pomohlo, keby si lekárne pripravovali lieky sami. Momentálne chýbajú antibiotiká, protizápalové lieky, ale aj lieky na znižovanie horúčky. Tých v súčasnosti chýba najviac a týka sa to hlavne tých, ktoré sú určené pre deti.
Chýbajú antibiotiká aj lieky na horúčku
Podľa ministerstva je to najhoršia situácia, akú kedy Slovensko zažilo. Vo veľkej miere za to môže výpadok blistrov či papiera, takže lieky nemajú do čoho zabaliť. Keďže väčšina účinných látok sa vyrába v Číne či Indii, dodávku liekov komplikuje aj cena prepravy. To narušuje dodávanie liekov do všetkých krajín Európskej únie.
Situácia je kritická takmer všade
Keď nastane výpadok, výrobcovia sa sústredia na najväčšie trhy, teda Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Veľká Británia. Na menšie trhy, medzi ktorými je aj Slovensko, dôjde až neskôr. Žiadna krajina však na tom nie je lepšie ako my. V niektorých krajinách je podľa riaditeľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), Petra Potúčeka, horšia.
Ako sa vyjadril pre TVNoviny, keďže máme v oblasti liekov na bolesť a horúčku takmer sto registrovaných liekov, je stále možnosť výberu. Pacienti sa môžu obrátiť na lekárnikov, ktorí im pomôžu. Podobne to funguje aj pri antibiotikách, na tie však potrebujete recept. Lekári a lekárnici budú teraz dostávať zoznam chýbajúcich liekov, teda budú vedieť, ktoré majú predpisovať.
Nahlásiť chybu v článku