Smutná fotka ľadového medveďa šokovala svet. Ukázala, ako klimatické zmeny priamo ovplyvňujú našu Zem

Lucia Mužlová

Kerstin Langenberger

Súostrovie Špicbergy na severe našej planéty sú domovom večného snehu a ľadu. Aspoň tak to bolo do posledných rokov. Aj toto klimaticky veľmi chladné územie v súčasnosti bojuje s klimatickými zmenami a globálnym otepľovaním. To spôsobuje obrovské problémy prirodzeným obyvateľom tohto územia – ľadovým medveďom. Tí v dôsledku topenia ľadovcov prichádzajú o svoje územie, čo sa na nich veľmi negatívne podpisuje. Smutná fotografia umierajúceho medveďa od fotografa Kerstina Langenbergera šokovala svet a ukázala, ako klimatické zmeny priamo ovplyvňujú tieto nádherné šelmy. 

„Áno, videl som aj medvede v dobrom zdravotnom stave. Ale tiež som videl mŕtve či na smrť vyhladované medvede,“ napísal Langenberger na svojej facebookovej stránke.

Výskumníci, ktorí dlhodobo sledujú túto oblasť, pozorujú dramatický úbytok morského ľadu v dôsledku zmeny klímy. Jeden z nich, Geoff York, riaditeľ medzinárodnej spoločnosti zaoberajúcej sa ľadovými medveďmi, hovorí: „Správy a fotografie mŕtvych alebo vyhladovaných ľadových medveďov stále pribúdajú. Očakávame, že nasledujúce roky budú pre ľadové medvede obzvlášť zlé, keďže Arktída sa nezvratne otepľuje.“

wikimedia.org
wikimedia.org, Arturo de Frias Marques

Ľadové medvede nie sú jediným zvieraťom, ktoré ovplyvňuje topenie ľadovcov. Mrože, veľryby a kosatky takisto trpia a musia meniť svoje návyky, aby dokázali prežiť. Vedci tiež pozorovali, ako delfíny žijúce v tejto oblasti boli nútené odplávať viac na sever a hľadať tam miesta, kde sa nachádza viacej ľadu.

Je smutné, že ľudská činnosť takto dramaticky ovplyvňuje zvieratá aj na takých odľahlých miestach, ďaleko od moderných a priemyselných miest. Aj to dokazuje, že klimatické zmeny a globálne otepľovanie je celosvetovým problémom. Ak nechceme, aby postupne tieto a iné arktické živočíchy vymierali, musíme začať konať čím skôr.

Ak vás téma globálneho tepľovania a klimatických zmien zaujíma, pozrite si skvelý dokument (už aj v češtine) s Leonardom DiCapriom z produkcie National Geographic o tomto veľkom probléme. Uvidíte, že táto téma je v súčsnosti „horúcejšia“ ako kedykoľvek predtým.

zdroj: babskeveci.sk, interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com, seeker.com

Najnovšie články