Snažíte sa schudnúť, no nedarí sa vám? Určite robíte aspoň jednu z týchto 5 chýb, hovoria vedci

Gabriela Kinčoková

Snažíte sa už pár mesiacov (niektorí aj celé roky) schudnúť, no stále sa vám to nedarí? V tom prípade robíte zrejme niečo zle. Problém môže byť hlavne v strave. Pri strate váhy zohráva najdôležitejšiu úlohu, to vám povie každý profesionálny tréner. Sú potraviny, ktoré by sa mali z jedálnička hneď vyškrtnúť. Toto je 5 potravinových chýb, ktoré môžno robíte aj vy.

Článok pokračuje pod videom ↓

#1 Nie všetky miešané šaláty sú pre chudnutie dobré

Zelenina je základnou zložkou pri chudnutí. Sú však šaláty, ktoré výrazne môžu ovplyvniť vaše chudnutie. Napríklad taký „cézar šalát“ je plný mnohými skrytými tukmi. Slanina (8 g tuku, 360 kj), parmezán (6 g tuku, 340 kj) a nakoniec šalátový dresing (20 g, 770 kj). Dokonca aj samotné krutóny obsahujú veľké množstvo tukov. Cézar šalát obsahuje až 70% celkového denného príjmu tukov pre priemerného dospelého človeka. Rovnaký účinok má aj domáci cestovinový šalát, ktorý bežne mnohé domácnosti pripravujú na rodinných oslavách. Tento šalát má až 920 kj. Práve preto konzumujte jedlá bez omáčok, potravín s vysokým obsahom tuku, ktoré vášmu jedlu zbytočne pridávajú kalórie.

#2 Cez diétu, žiadne sladkosti

Austrálčania konzumujú o 30% viac čipsov, sladkých sušienok, cukríkov či čokolád, ktoré ako je pravda, nemajú práve málo kalórií. Avšak mnoho ľudí nahradzuje nezdravé potraviny zdanlivo „zdravými“ ako sú napríklad müsli, cereálne tyčinky a rôzne iné. V skutočnosti však majú obrovské množstvo kalórií. Müsli síce obsahuje veľké množstvo orechov, ovosu alebo rôznych semien, no v skutočnosti, aby to celé držalo pohromade, sú „zlepené“ cukrom. Jogurty, ovocné či orechové tyčinky, to všetko obsahuje až 4,6 lyžičiek cukru. Preto ak budete mať chuť na niečo sladké, nahraďte umelé tyčinky napríklad hŕstkou orechov.

#3 Prírodné sladidlá sú omnoho lepšie než cukor

Prírodné sladidlá sa rýchlo presadili, no asi budete sklamaní, ak vám povieme, že v konečnom dôsledku neobsahujú žiadne živiny a ani menej kalórií. Pridaním medu alebo agávového sirupu do misky s raňajkami, neznížite obsah cukru. Jedlo môže mať inú chuť, no stále je to cukor. Ak nabudúce budete mať potrebu dať si niečo sladké, skúste med či cukor nahradiť napríklad ovocím. Do kávy môžete použiť namiesto kravského mlieka sójové, ktoré má sladšiu chuť. Ak však veľmi radi cukríte a chcete sa tohto zlozvyku zbaviť, znižujte dávky cukru po týždňoch.

#4 Všetko čo obsahuje ovocie, je zdravé

„Pečivo“, ktoré obsahuje čerstvý rozpučený banán, nie je pečivo, ale banánový koláč. Ak ste už niekedy takýto banánový chlieb robili, uvedomili ste si, koľko cukru a masla ste tam museli dať? Ovocné šťavy obsahujú 25% ovocnej šťavy a zvyšok je cukor. Aj 100% ovocné šťavy sú zradné. V takýchto nápojoch chýba dôležitá vláknina, takže najlepšie je konzumovať celé, čerstvé ovocie. V prípade, že si chcete spraviť smoothie, dávajte si pozor aby neobsahovalo zmrzlinu či rôzne sirupy.

#5 Sladké nápoje neškodia

Ak sa snažíte chudnúť, isto viete, že by ste sa mali vyhnúť sladeným nápojom. Veľa ľudí si napríklad ani neuvedomuje, koľko kalórií sa nachádza v takých alkoholických nápojoch. Napríklad také červené víno, ktoré nájdete v bežných reštauráciách obsahuje približne 480 kj. Takže v prípade, že ste si za jeden večer v reštaurácii dali 2 poháre červeného vína, nie len, že ste prekročili počet kj, ale dá sa povedať, že ste skonzumovali dva plné hrnčeky kukuričných lupienkov. Presne toto isté platí aj pre pivo, no obsah kilojoulov je 615.

Každé chudnutie, pri ktorom sa budete pokúšať schudnúť viac kilogramov je dôležité konzultovať s dietológom alebo vaším lekárom. Ak sa počas chudnutie vyskytnú problémy neváhajte navštíviť lekára. Každé telo predsa reaguje na diétu inak.

Pozri aj: Je grécky jogurt naozaj zdravší a lepší ako obyčajný? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Gabriela, sciencealert.com

Najnovšie články