Aj napriek tomu, že už včera bolo neskoro, najmladšia generácia stále nestráca nádej. Skupina mladých ľudí sa rozhodla postaviť za budúcnosť klímy a klimatickej spravodlivosti pre budúce generácie. V tejto súvislosti sa podobne ako študenti na celom svete rozhodla zorganizovať štrajk. TASR o tom informovala jedna z organizátorov štrajku Marta Fandlová.
„Našou absenciou na vyučovaní chceme upozorniť, že klimatické zmeny ohrozujú najmä našu budúcnosť. Budúcnosť mladých ľudí,“ povedala Fandlová. Štrajk za budúcnosť klímy sa uskutoční v piatok 15. marca na Námestí SNP v Bratislave. „Týmto štrajkom sa pripájame k piatkovým protestom študentského hnutia Fridays For Future, organizovaných po celom svete. Chceme tak vyjadriť hlboké znepokojenie nad súčasným alarmujúcim postojom k hrozbám klimatických zmien,“ dodala Fandlová.
Podľa organizátorov vláda SR „stále nekoná spôsobom, ktorý by zodpovedal kritickému stavu klimatickej situácie“. „Ako generácia ľudí, ktorí budú následkom klimatických zmien čeliť v ich plnom rozsahu, si plne uvedomujeme, že musíme začať konať,“ povedala jedna z organizátorov. Štrajkom žiadajú, aby predstavitelia vlády označili nutnosť konať proti klimatickým zmenám za svoju prioritu, najmä v záujme života budúcich generácií.
Pod vplyvom udalostí vzniklo hnutie Fridays For Future. To teraz „zastrešuje“ piatkové protesty z každého kúta planéty. Celosvetovo vyjdu do ulíc mladí študenti už 15. marca. Koľko ich bude? Ťažko povedať, no predpokladať možno státisíce, možno aj milióny záškolákov. Protestovať za zníženie množstva emisií sa totiž bude v 72 krajinách sveta na 716 rôznych miestach (údaj k 7.3.2019 14:45).
K výzve Fridays For Future sa pripája aj Slovensko. Mladí študenti, ale aj ich rodičia, starí rodičia, priatelia a vlastne ktokoľvek komu nie je osud planéty ľahostajní môže v piatok 15. marca svoj postoj prísť ukázať v Bratislave, alebo v Košiciach. „Sme v klimatickej kríze. Súčasní rozhodujúci činitelia nekonajú dostatočne rýchlo. Riskujú budúcnosť nás mladých ľudí. Snehový chaos, povodne, vlny horúčav a lesné požiare sú už dnes značné dôsledky. Na Slovensku životné prostredie tiež neprispieva k záchrane sveta , nelegálne skládky, smiešne štatistiky v recyklácii odpadu či znečistená voda sú riešiteľné problémy ktoré ohrozujú obyvateľov našej krajiny.“ píše sa v udalostiach na sociálnych sieťach.
Nahlásiť chybu v článku