Sú raňajky skutočne najdôležitejším jedlom dňa alebo ide o výmysel? Známa lekára tvrdí, že raňajkovať by sme mali len ak sme večeru …

KatkaR

Je možné, že aj vy patríte medzi ľudí, ktorí od útleho detstva počúvajú cenné rady o nevyhnutnosti raňajok v živote človeka. Rodičia i starí rodičia nám odmalička neoblomne vštepujú do hlavy, že raňajky sú jednoducho nutnosťou a povinným začiatkom každého nového dňa. Zamysleli ste sa však niekedy nad pôvodom týchto rád? Veríte im? My sme sa tomuto tvrdeniu pozreli bližšie na zúbok a prinášame vám tie najzaujímavejšie zistenia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci a odborníci zaoberajúci sa nutnosťou raňajok v živote človeka začínajú o čase vyčlenenom na prvé jedlo dňa stále viac diskutovať. Napriek veľkému množstvu výskumov a prieskumov ani dnes neexistujú jednoznačne vyvodené závery, ktoré by hovorili o ideálnom a odporúčanom čase raňajok.

pixabay.com

Podľa uznávanej dietologičky a odborníčky na šport a zdravú výživu, Leslie Bonci, tento čas závisí od toho, akí sme starí a aký je náš životný štýl. Ako ukázali štúdie, deťom (najmä mladším než 18 rokov) raňajky pomáhajú k lepšiemu intelektuálnemu výkonu v škole a iných vzdelávacích zariadeniach, a to špeciálne pri úlohách, pri ktorých je nevyhnutné sústredenie a premýšľanie. Ak o tomto tvrdení pochybujete, môžete to veľmi jednoducho odsledovať aj na vašich školopovinných ratolestiach.

Bez chutných raňajok totiž pravdepodobne ani nevytiahnu päty z domu. U nás starších je to však trochu inak. Väčšinou totiž skutočne ide iba o naše osobné preferencie vychádzajúce z našej dennej rutiny.

pixabay.com

Určite máte priateľov či známych, ktorí po prebudení jednoducho nepociťujú hlad, či dokonca takých, ktorým je už po pár zahryznutiach zle od žalúdka a cítia sa nesvoji. “Zvyčajne však ide o ľudí, ktorí jedávajú neskoro v noci alebo ráno nevykonávajú žiadnu namáhavú fyzickú prácu,“ objasňuje Bonci. Napriek tomu, že dnešná spoločnosť má priemerný denný konzumačný režim zvyčajne nastavený na tri jedlá denne, ľudský organizmus na taký striktný režim v skutočnosti nastavený nie je! Ak sme včera jedli posledné jedlo v neskorších večerných či nočných hodinách, pravdepodobne sme sa ráno zobudili bez pocitu hladu, napriek tomu, že bol práve “čas raňajok“.

pixabay.com

Ak sú však prvou vecou, na ktorú ráno myslíme výdatné raňajky, podľa všetkého patríme k ľuďom, ktorí preferujú ľahšiu večeru v podobe zeleninového či ovocného šalátu. Ak aj siahame po väčších porciách, čas, v ktorom večeriame, je s najväčšou pravdepodobnosťou skorší, než u predošlej skupiny.

pixabay.com

“To, že jete vtedy, keď pociťujete hlad, vám zaistí, že sa nebudete prejedať v neskorších hodinách,“ objasňuje Bonci. Keď sa pozrieme na ideálne raňajky, podľa Leslie nemusí ísť o typické americké raňajky, ktoré väčšinou pozostávajú z vajíčok, cereálií či palaciniek. Ak dostanete chuť na zvyšky feferónovej pizze, ktorú ste včera večer nedojedli, sú to perfektné raňajky. V mnohých kultúrach totiž neexistuje niečo ako “raňajkové jedlo“. Samozrejme dodáva, že je nesmierne dôležité mať vyváženú a pestrú stravu.

pixabay.com

Skutočnosť, na ktorú by sme však za žiadnych okolností nemali zabúdať, je dôležitosť hydratácie, resp. pitného režimu! Ak sme hladní, jedzme! Ak však hladní práve nie sme, určite svojmu organizmu doprajme aspoň veľký pohár čistej vody či nesladeného čaju.

pixabay.com

Či už teda patríte k ranným vtáčatkám, ktoré si prvé jedlo dňa doprajú skôr než vyjde slnko alebo si naň radšej počkáte trochu dlhšie a rovno ho spojíte s obedom, majte na pamäti, že vsunutie zdravého a nutrične vyváženého chodu do vášho denného jedálnička nie je nikdy na škodu!

Čo si myslíte o vynechávaní raňajok? Nerobí vám problém alebo patríte k ľuďom, pre ktorých sú raňajky skutočne najdôležitejším jedlom celého dňa? Podeľte sa s nami o vaše názory a osobné skúsenosti.

Pozri aj: O tomto by mali vedieť všetky ženy! 22 faktov o menštruácii, o ktorých mnohé ženy nevedia. Najviac ma prekvapilo, že krv …

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), popsci.com

Najnovšie články