Sumy stravného sa od októbra znova zvyšujú. Ovplyvní to aj hodnotu stravných lístkov

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Od októbra porastie suma stravného. Nárast hodnoty sa dotkne aj stravných lístkov. Ide tak o piate navýšenie týchto súm za posledný rok a pol.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál FINSIDER, ako vyplýva z opatrenia ministerstva práce o sumách stravného, od 1. októbra tohto roku budú znovu upravené sumy stravného v súvislosti s tuzemskými pracovnými cestami.

Zvýšenie závisí od trvania cesty

Pre cesty trvajúce od 5 do 12 hodín sa stravné zvýši z aktuálnych 7,30 eura na 7,80 eura. V prípade pracovných ciest trvajúcich od 12 do 18 hodín sa suma stravného zvýši z pôvodných 10,90 eura na 11,60 eura. Pre pracovné cesty trvajúce viac ako 18 hodín sa stravné zvýši zo 16,40 eura na 17,40 eura.

Stravné lístky budú hodnotnejšie

Táto zmena navyše ovplyvní aj ďalšie sumy. Vplyv bude mať na minimálnu hodnotu stravných lístkov, príspevok na stravu, a tiež na čiastku, ktorú si môžu pri stravovaní dať do výdavkov živnostníci.

Minimálna hodnota pre stravné lístky sa zvýši z aktuálnych 5,48 eura na 5,85 eura. Minimálny príspevok od zamestnávateľa vzrastie z predchádzajúcich 3,02 eura na 3,22 eura. Maximálny možný príspevok sa zvýši z aktuálnych 4,02 eura na 4,29 eura. To sa, samozrejme, týka aj živnostníkov. Tí si môžu taktiež za každý odpracovaný deň zahrnúť do svojich daňových výdavkov rovnakú sumu.

Zvyšujú ich piatykrát

Najnovšie články