Táto jedna vec má viac antioxidantov ako čučoriedky, viac železa než špenát a viac vitamínu A ako má mrkva. Čo to je?

Michaela

Niektorí možno hneď viete, o čom je reč. Mnohí z nás však nemáme ani tušenia. Je to tak? Reč je o zázračnej potravine, o ktorej sa vo svete začalo hovoriť len niekoľko rokov dozadu, pričom sme sa o nej mohli dopočuť ako o zelenom zázraku či tajnej zdrani starovekých Aztékov. Dnes, keď sa už o tejto potravine dozvedáme čoraz viac a viac, vieme, že je veľkým kamarátom vegetaiánov či vegánom kvôli bielkovinám. Nejde tu však len o nich. Spirulina je nesmierne bohatým zdrojom dôležitých antioxidantov, enzýmov, vitamínov a minerálov, čo znamená, že by sme okolo nej nemali prejsť len tak bez povšimnutia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo robí túto potravinu tak špeciálnou?

Jedná sa o cyanobaktériu, resp. sladkovodnú modro-zelenú riasu obsahujúcu beta-karotén a chlorofyl-a. Ako dobre vieme, riasy produkujú kyslík vo vode prostredníctvom fotosyntézy podobne ako rastliny. Spirulina je však výnimočná v tom, že neobsahuje celulózu, čo znamená, že je pre nás ľahko stráviteľná.

spirulina2
orionhealing.com

Dnes nájdeme tieto cyanobaktérie takmer všade, či už v oceánoch, sladkých vodách, vlhkých pôdach, … Dokonca aj na Antarktíde. Spirulina, ktorú si však kúpite vo forme prášku, tabletiek či vločiek, však pochádza z brehov Havaja alebo Južnej Ameriky.

Ak svoju stravu obohatíte o spirulinu, telo sa vám odvďačí. Výhodnou je najmä pre už spomíaných vegetariánov a vegánov, ktorým môže chýbať vitamín B-12, ktorého je táto riasa naozaj bohatým zdrojom.

Čo obsahuje 1 gram spiruliny?

3 100% viac beta-karoténu (vitamín A) ako mrkva
5 500% viac železa ako špenát
600% viac bielkovín ako tofu
280% viac antioxidantov ako čučoriedky

Modro-zelené riasy obsahujú vitamín B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (nikotinamín), B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová), C, D a E.

spirulina
draxe.com

Spirulina je takisto výborným zdrojom draslíka, vápnika, chrómu, medi, horčíka, mangánu, fosforu, selénu, sodíka a zinku.

Stále však nekončíme. Medzi ďalšie výhody užívania spiruliny patria aj:

# zmierňovanie príznakov alergie
# zvyšovanie imunity
# regulácia krvného tlaku
# normalizácia cholesterolu
# napomáha črevnej flóre
# znižuje riziko rakoviny
# znižuje riziko katarakty a degenerácie spojenej s vekom
# protizápalový a antimikrobiálny účinok
# antivírusová ochrana proti HIV, oparu a hepatitíde
# zlepšenie stavu pečene po konzumácii chemických drog

Ako by sa mala spirulia užívať?

Je len a len na vás, ktorú formu tohto zázraku sa rozhodnete užívať. Mnohí ľudia však obľubujú spirulinu pridanú do chutných smoothies, ktoré si takto obohatíte živinami ešte viac. Zaujímavou možnosťou je pridať lyžicu prášku spiruliny do vrecka s popcornom, do ktorého môžete pre ešte dokonalejšiu chuť pridať drvený cesnak, prípadne ju môžete pridať do chutných cookies.

Tak čo, presvedčili sme vás? Ak áno, neváhajte sa o nové vedomosti podeliť aj so svojimi priateľkami. Pomáhať si predsa treba.

zdroj: babskeveci.sk (Michaela), healthyfoodhouse.com

Najnovšie články